26. dubna 2010 11:34, aktualizováno  16:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvrat: Němci dále váhají s pomocí Řekům. Nevěří, že chtějí šetřit

Řecké dluhy otřásají eurem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké dluhy otřásají eurem | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo zatím váhá se schválením pomoci, kterou spolu s dalšími státy eurozóny slíbilo Řecku. Berlín chce po Aténách především další úspory a vyžaduje také, aby Řekové nejprve s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dokončili jednání o přesných podmínkách dohodnutého úvěrového programu.

Další odpadlíci?

Úroky portugalských dluhopisů dnes rostou na nová maxima stejně jako ceny pojištění portugalského dluhu proti platební neschopnosti. Investoři se bojí, že Portugalsko se stane po Řecku další zemí, kde vypukne dluhová krize. V ohrožení je zejména jižní křídlo eurozóny včetně Španělska, čtvrté největší ekonomiky eura.

K dalšímu šetření dnes vyzval Řeky německý ministr financí Wolfgang Schäuble i kancléřka Angela Merkelová, po jejichž slovech se začal opět silně snižovat kurz eura.

Schäuble po dnešním jednání s předáky parlamentních frakcí řekl, že Atény musí jednat rychle a uzavřít jednání do konce tohoto týdne. Německo podle něj hodlá uvolnit svůj díl finanční podpory do 19. května, kdy má Řecko splatit dluhopisy za zhruba 8,5 miliardy eur (asi 216 miliard Kč). Zákon o uvolnění této pomoci by parlament mohl podle ministra schválit do 7. května.

Čtěte více:

Merkelová odeslala euro k ledu

"V Řecku potřebujeme pozitivní vývoj a další úsporná opatření. Německo pomůže, pokud budou splněny příslušné podmínky," řekla Merkelová novinářům.

"Německo cítí nesmírný závazek vůči stabilitě eura. Pokud bude Řecko připraveno akceptovat přísná opatření, nejen v jednom roce, ale i v dalších letech, pak existují dobré šance na zajištění stability eura pro nás pro všechny," dodala kancléřka.

Po slovech Merkelové tak euro spadlo na 1,3316 USD. Než Merkelová promluvila, jeho kurz se pohyboval kolem 1,3330 USD. Během dne tudíž euro k dolaru ztrácelo více než půl procenta.

Němci jsou zásadně proti, uvolnění pomoci bude politická oběť

Na Německu nyní vedle MMF nejvíc závisí, zda bude balík pomoci Řecku schválen. V německé veřejnosti však panuje siný odpor vůči pomoci vysoce zadlužené zemi, která si podle Němců evidentně žije nad poměry.

Kancléřka Angela Merkelová z CDU dosud uplatňovala vůči návrhům pomoci tvrdou linii, díky níž si Berlín alespoň vymohl, že pomoc ze strany členů eurozóny bude doprovázet přísná a sankcemi podmíněná dohoda s MMF. Německo se má na půjčce Řecku podílet zhruba osmi miliardami eur.

Čtěte více:

Opoziční sociální demokrati (SPD) hrozí, že budou blokovat snahu koalice o urychlené projednání zákona o pomoci Řecku a její představitelé říkají, že jakýkoli návrh je nutné řádně projednat. "Důležité je, aby se o pomoci Řecku vedla transparentní debata," řekla sociálnědemokratická předsedkyně rozpočtového výboru Bundestagu Petra Merkelová.

Eurozóna, jako domeček z karet...

Přirážka, kterou investoři požadují k úrokům z portugalských vládních obligací proti obdobným německým dluhopisům, dopoledne vzrostla na 2,05 procentního bodu z páteční úrovně 1,93 bodu. Dostala se tak na nové maximum od zavedení eura.

To je však stále jen necelá třetina proti řeckým dluhopisům, kde tato přirážka dnes vystoupila na 6,63 procentního bodu, novou nejvyšší úroveň od února 1998.

Cena pojištění proti bankrotu Portugalska v podobě pětiletých dluhových swapů CDS vzrostla na rekordních 2,88 procenta. Náklady pojištění dluhů vzrostly na nový rekord i u Řecka, kde dosáhly 6,40 procenta čili 640 tisíc eur na dluh deset milionů eur. Ceny pojištění řeckých dluhopisů jsou už nejvyšší v celé Evropě a jsou vyšší než obdobné CDS Ukrajiny, která je od roku 2008 v těžké hospodářské krizi a nemůže spoléhat na podporu bohatých zemí eura.

"Řecká krize se začala šířit ke zbytku periferie eura a Portugalsko se zdá být další na řadě. Situace zde není tak naléhavá jako v Řecku, střednědobý výhled je však problematický," řekl agentuře Reuters ekonom Darren Williams z firmy Alliance Bernstein. Rostly také úroky ze španělských dluhopisů, kde se přirážka k desetiprocentnímu bondu dostala na jeden procentní bod, nejvýše za dva měsíce.

Kurz eura, který v pátek díky vyhlídkám na pomoc Řecku silně oživil, reagoval na nový vývoj na trzích dluhopisů obnovením poklesu. Vůči libře euro oslabilo o procento na 0,8613 GBP a k dolaru po ztrátě 0,6 procenta kleslo zpět pod 1,33 USD.

Dluhových problémů jižního křídla eurozóny se nebojí jen finanční trhy, ale i oficiální činitelé. První viceguvernér švédské centrální banky Svante Oberg dnes upozornil, že chatrné veřejné finance těchto zemí by se mohly změnit v dluhovou krizi s těžkými následky pro finanční systém.

ČTK, Lidovky.cz