Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stavební spoření bude jen na bydlení, bankám se to nelíbí

Ekonomika

  13:29
PRAHA - Je to likvidační, omezí to přísun peněz do systému, takové jsou první reakce stavebních spořitelen na včerejší programové prohlášení vlády. Nečasův kabinet totiž, kromě již hojně diskutovaného snížení státní podpory stavebního spoření na polovinu u stávajících i nových smluv, plánuje i další omezení.

Dietní státní rozpočet foto: Shutterstock

"U nových smluv bude omezeno použití finančních prostředků výhradně na účely bydlení," píše se v programovém prohlášení nové vlády.

"Jestli je z těchto navrhovaných opatření pro stavební spoření něco likvidační, tak je to právě ta účelovost," řekl LN Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Podle něj se totiž i s poloviční státní podporou vždy najde nějaká část populace, pro kterou tento druh spoření bude zajímavý.

Zavedení účelového čerpání naspořené částky by však mohlo mít mnohem horší důsledky. "Zkušenosti ze Slovenska z druhé poloviny devadesátých let hovoří jasně – v případě, kdy stát zavede povinnou účelovost stavebního spoření, se de facto zastavuje přísun zdrojů do systému stavebního spoření," řekl Šedivý.

Stavební spoření pak podle něj v ten moment pozbývá svůj smysl, protože se nemá z čeho financovat. S tím souhlasí i Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny. "Zavedení účelovosti by skutečně mohlo jistým způsobem znamenat překážku dalšího rozvoje systému stavebního spoření," řekl Trávníček.

Pokud se však účelovost zavede jen na nové smlouvy, jak vláda plánuje, znamená to pro spořitelny jistou výhodu, protože většina peněz pochází právě ze smluv starých. "Když bude účelovost aplikována na nové smlouvy, bude to však znamenat jen odložení toho nejpalčivějšího problému odtoku vkladu," řekl Šedivý. Češi mají u stavebních spořitelen uloženo téměř 415 miliard korun. Na starých smlouvách mají lidé uloženo více než 290 miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!