Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stavební spoření bude jen na bydlení, bankám se to nelíbí

Ekonomika

  13:29
PRAHA - Je to likvidační, omezí to přísun peněz do systému, takové jsou první reakce stavebních spořitelen na včerejší programové prohlášení vlády. Nečasův kabinet totiž, kromě již hojně diskutovaného snížení státní podpory stavebního spoření na polovinu u stávajících i nových smluv, plánuje i další omezení.

Dietní státní rozpočet foto: Shutterstock

"U nových smluv bude omezeno použití finančních prostředků výhradně na účely bydlení," píše se v programovém prohlášení nové vlády.

"Jestli je z těchto navrhovaných opatření pro stavební spoření něco likvidační, tak je to právě ta účelovost," řekl LN Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Podle něj se totiž i s poloviční státní podporou vždy najde nějaká část populace, pro kterou tento druh spoření bude zajímavý.

Zavedení účelového čerpání naspořené částky by však mohlo mít mnohem horší důsledky. "Zkušenosti ze Slovenska z druhé poloviny devadesátých let hovoří jasně – v případě, kdy stát zavede povinnou účelovost stavebního spoření, se de facto zastavuje přísun zdrojů do systému stavebního spoření," řekl Šedivý.

Stavební spoření pak podle něj v ten moment pozbývá svůj smysl, protože se nemá z čeho financovat. S tím souhlasí i Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny. "Zavedení účelovosti by skutečně mohlo jistým způsobem znamenat překážku dalšího rozvoje systému stavebního spoření," řekl Trávníček.

Pokud se však účelovost zavede jen na nové smlouvy, jak vláda plánuje, znamená to pro spořitelny jistou výhodu, protože většina peněz pochází právě ze smluv starých. "Když bude účelovost aplikována na nové smlouvy, bude to však znamenat jen odložení toho nejpalčivějšího problému odtoku vkladu," řekl Šedivý. Češi mají u stavebních spořitelen uloženo téměř 415 miliard korun. Na starých smlouvách mají lidé uloženo více než 290 miliard korun.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat