Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Potraviny jsou rekordně drahé, světové ceny loni podle OSN vzrostly o 14 procent

ilustrační snímek foto: Reuters

Světové ceny potravin loni vzrostly na rekord. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se v průměru zvýšil o 14,3 procenta na 143,7 bodu. To je nejvíce od roku 1990, kdy se index začal sledovat.
  12:19

Ve své zprávě to v pátek uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Organizace upozornila, že vzrostly ceny ve všech kategoriích, na rekordu jsou tedy i ceny pšenice a kukuřice. Rekordní hodnotu zaznamenal v průměru za loňský rok index cen rostlinných olejů a na nejvyšší hodnotu od roku 1990 vzrostly také indexy cen mléčných výrobků a cen masa.

Index za celý rok vzrostl, přestože v prosinci se už devátý měsíc za sebou snížil. Dál se tak vzdálil měsíčnímu rekordu z března, kdy se po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu index dostal na rekordních 159,7 bodu.

Prosincový pokles indexu způsobily hlavně nižší ceny rostlinných olejů, obilovin a masa. Mírně se však zvýšily ceny cukru a mléčných výrobků.

FAO loni varovala, že náklady na dovoz potravin v roce 2022 způsobí, že nejchudší země budou muset snížit objemy dodávek.

Světové ceny potravin zaznamenaly rekord i v roce 2021, meziročně se ceny tehdy zvýšily o 28,1 procenta. Souhrnný index za celý rok 2021 činil v průměru 125,7 bodu. Prudký nárůst vykázaly všechny kategorie, přispěla k tomu neúroda a vysoká poptávka.

Meziroční míra inflace v EU klesla

Statistický úřad Eurostat ve svém rychlém odhadu v pátek uvedl, že meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na 9,2 procenta z listopadové hodnoty 10,1 procenta. Tempo růstů cen zpomalilo druhý měsíc v řadě.

V meziměsíčním srovnání ceny v 19 zemích platících eurem klesly o 0,3 procenta. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii, která statistický úřad zveřejní v polovině ledna.

K vysoké inflaci nadále přispívaly zejména energie, které v prosinci meziročně zdražily o 25,7 procenta. V meziměsíčním srovnání energie o 6,5 procenta zlevnily.

Naopak mírně zrychlilo zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Jejich ceny se v prosinci podle pátečního odhadu meziročně zvýšily o 13,8 procenta, kdežto v listopadu to bylo o 13,6 procenta. Neenergetické průmyslové zboží meziročně zdražilo o 6,4 procenta a služby o 4,4 procenta. To je v obou případech mírně vyšší míra inflace než v listopadu.

Stejně jako v předchozích měsících zaznamenaly nejvyšší inflaci pobaltské státy - Lotyšsko (20,7 procenta), Litva (20 procent) a Estonsko (17,5 procenta). Za nimi následuje Slovensko s 15 procenty. Naopak nejméně ceny meziročně vzrostly ve Španělsku (5,6 procenta), Lucembursku (6,2 procenta) a ve Francii (6,7 procenta). Pod desetiprocentní hranici se po několika měsících dostala také inflace v Německu, kde klesla na 9,6 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!