Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemná nehoda vagonu na žižkovském nádraží prý nebyla náhoda

Ekonomika

  18:40
PRAHA - České dráhy (ČD) opraví administrativní budovu Nákladového nádraží Žižkov, kterou v sobotu naboural vagon. Zastupitelé Strany zelených se však domnívají, že budova mohla být nabourána záměrně. V místě totiž developeři plánují rozsáhlou výstavbu, které by měla administrativní budova ustoupit. ČD ale jakýkoliv záměr odmítají.

Nehoda na nákladovém nádraží Žižkov foto: ČTK

Tajemná nehoda

Nehoda se stala v sobotu před 16:00, kdy vagon nákladního vlaku vykolejil a narazil do budovy. Celková škoda byla předběžně vyčíslena na téměř 1,7 milionu korun.

Podle předběžných informací Drážní inspekce pracovníci drah s největší pravděpodobností porušili drážní předpisy. Dostatečně prý neodhadli vzdálenost mezi vagony a nedokázali jejich rychlost usměrnit tak, aby se včas zabrzdily.

Podle mluvčího drah Radka Joklíka poškozenou budovu prohlédl statik. Statika objektu prý není narušena a bude možné jej opravit. "V zásadě byla pobořena příčka a poškozena rampa. O žádné fatální destrukci budovy nemůže být ani řeč. Počítáme s tím, že ji opravíme," uvedl Joklík.

Zastupitel Prahy 3 Ondřej Rut (SZ) se ale domnívá, že sobotní poškození nemuselo být náhodné. "Vnitřní nástupiště a kolejiště nákladového nádraží jsou dnes využívána spíše výjimečně, nehoda nemusí být v souvislosti s řízením o zařazení objektu na seznam kulturních památek jen nešťastná náhoda. Za provoz v objektu odpovídá jeho vlastník České dráhy, které na zbourání budov mají eminentní zájem," uvedl Rut.Nákladové nádraží Žižkov

ČD ale takové podezření odmítají. "Naprosto bych vyloučil, že by sobotní nehoda vlaku ČD Cargo byla připravená. Takové obvinění je naprosto absurdní," konstatoval Joklík.

O Nákladovém nádraží Žižkov se v posledních letech mluví mimo jiné v souvislosti s jeho přestavbou na objekty s byty a kancelářemi, proti čemuž protestují památkáři a místní občanská sdružení. Ministerstvo kultury vyhlásilo část nádraží kulturní památkou, ale rozhodnutí zatím není pravomocné, protože se majitel pozemku, ČD, proti rozhodnutí odvolal. Nádražní budovy a infrastruktura chátrají už téměř devět let.

Názor architekta Lukeše čtěte zde:


Památkáři chtějí funkcionalistickou průmyslovou stavbu opravit a zachovat pro další generace. Plánované projekty výstavby na nádraží chce přehodnotit i koalice, která vzešla z loňských říjnových voleb.Vizualizace připravované čtvrti Žižkov City

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...