Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televize musí vysílat i pro nevidomé, žádá to Evropská unie

Média

  8:18
PRAHA - Celoplošné televize v Česku by měly od příštího roku vysílat také pro nevidomé. Požaduje to Evropská unie. O návrhu na změnu vysílacího zákona budou tento týden hlasovat poslanci.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny. Nevidomí novinky vítají, kritikům ale vadí, že na přípravu nových opatření nebyl dostatek času, a že jsou přísná.

Česká televize by měla od ledna 2011 zpřístupnit nevidomým nejméně deset procent pořadů. Ke komerčním televizím je pravidlo mírnější, u nich stačí dvě procenta.

Počet zrakově postižených lidí se v Česku odhaduje na 130 tisíc, asi deset až 20 tisíc z nich jsou nevidomí. Nejvíce zrakově postižených žije ve větších městech, protože tam lépe najdou práci. Zhruba 20 procent zrakově postižených žije v Praze, asi osm procent pak v Brně.

Zavedení novinky zjednodušují digitální technologie. Stačí, aby si divák na televizi zapnul zvukový kanál, na kterém je komentář namluven. "Je to komentář, který doprovází běžný zvuk a popisuje, co se zrovna děje v obraze," řekl prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Josef Stiborský. Organizace novinku vítá.

O změnách zákona budou poslanci hlasovat už podruhé. Prvně jim návrh vrátil Senát, ovšem kvůli jiným změnám, než je vysílání pro nevidomé.

Nová povinnost pro televize bude znamenat výdaje v řádu až desítek milionů ročně. Ministerstvo kultury, které změny zákona připravilo, spočítalo, že Českou televizi mohou komentáře vyjít až na 44 milionů ročně. Otázkou také zůstává, jak komentáře pořizovat a k jakým pořadům jsou třeba.

"Na ČT jsou kladeny stále nové požadavky, koncesionářské poplatky se ale nezvyšují. ČT musí stále řešit, jak vyhovět a zároveň neomezovat dosavadní kvalitu vysílání," řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Český zákon je k televizím mnohem přísnější, než jak to požaduje EU. Ta ve směrnici z roku 2007 pouze říká, že státy mají televize vyzvat, aby vysílání postupně nevidomým zpřístupňovaly, informují HN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat