Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Tesla přestane přijímat platby za auta v bitcoinech, oznámil Musk. Důvodem je životní prostředí

Elon Musk foto: Reuters

Washington - Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na Twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.
  7:21aktualizováno  15:40
Šéf Tesly Elon Musk před fotkou v současnosti nejlevnějšího elektromobilu Tesly...
Poblíž Berlína vyrostla nová továrna na automobily Tesla.

„Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv,“ uvedl Musk na Twitteru. 

Chybějící stavební povolení i potíže s bateriemi. Tesla spustí sériovou výrobu v Německu až příští rok

„Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,“ dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Cena bitcoinu po Muskově tweetu klesla o přibližně pět procent na 51 847 dolarů (téměř 1,1 milionu Kč). Tesla skončila den s poklesem o 4,4 procenta, uvádí AP.

Když Elon Musk v únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy Kč) a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo, kurz této nejznámější kryptoměny prudce posílil.Od března se elektromobily Tesla daly za bitcoiny pořídit ve Spojených státech, další země měly následovat.

Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet počítačů a objem energie, které bitcoiny vyžadují, stále roste, a s tím stoupá i uhlíková stopa digitální měny.

Tesla hlásí rekordní zisk. V prvním čtvrtletí vydělala přes devět miliard korun čistého

Zpráva, že Tesla přestane přijímat bitcoiny jako platbu za svá auta by podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka neměla dostat bitcoin pod větší prodejní tlak. „Od začátku týdne bitcoin ztratil 13,8 procenta. Ze svého maxima pak ztrácí přes 20 procent a historicky stačila k otočení trendu korekce kolem 30 procent. Bitcoin má tak prostor k propadu až ke 45 000 dolarům, kam mu pomůže především psychologický efekt, jelikož nálada na trhu zůstává dobrá a důvěra v trh by měla cenu znovu dostat nad 50 000 dolarů,“ myslí si Hájek.

Poslední vývoj podle ředitele společnosti Bitstock.com Martina Stránského ukazuje, jak jsou kryptoměny citlivé na prohlášení takzvaných influencerů, tedy lidí, kteří hlavně na sociálních sítích dokážou ovlivňovat davy. „Většinou ale negativní zprávy nemají dlouhodobější vliv a představují spíše impulz pro uzavření pozic pro krátkodobé investory. Očekávám, že se po bezprostředním propadu cena vrátí nad 55 000 USD,“ řekl  Stránský.

Autor:
Témata: Firmy a trhy

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat