Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

The Guardian zveřejnil jen procento z dokumentů od Snowdena

Afghánistán

  6:45
LONDÝN - Britský deník The Guardian zveřejnil jen asi jedno procento z dokumentů, které dostal od bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Ve výboru britského parlamentu to řekl šéfredaktor listu Alan Rusbridger, který hájil zveřejnění materiálů o rozsáhlých odposleších prováděných americkou a britskou vládou. Rusbridgera se také zastal známý americký novinář Carl Bernstein.
The Guardian - ilustrační foto

The Guardian - ilustrační foto foto: Reprofoto

Články vycházející ze Snowdenových materiálů vyšly vedle The Guardian mezi jiným i v amerických listech The Washington Post a The New York Times. Snowden poskytl The Guardian asi 58 000 dokumentů a z nich list zveřejnil jen asi jedno procento, řekl Rusbridger.

ČTĚTE VÍCE:

"Řekl bych, že už nezveřejníme velké množství dalších dokumentů," prohlásil s tím, že nepublikované materiály jsou na bezpečném místě.

Podle britských vládních a zpravodajských představitelů zveřejněné špionážní materiály ohrozily britskou bezpečnost a pomohly teroristům. Při obdobném parlamentním jednání v říjnu šéfové tří hlavních britských špionážních služeb tvrdili, že vedení Al-Káidy si teď "mne ruce radostí".

Podle Rusbridgera jsou jejich obvinění "vágní a nejmenují konkrétní články". "Jsou na to různé názory. Ale je nemožné to hodnotit, protože nikdo mi nedal žádný konkrétní důkaz," dodal.

Rusbridger připomněl, že ho již kontaktoval vysoký vládní představitel a řekl mu, že už bylo dost debat o Snowdenových materiálech. Stejně tak byla redakce vyzvána, aby za asistence zástupců tajných služeb zničila disky se Snowdenovými dokumenty. Někteří poslanci také vyzývali k trestnímu stíhání deníku The Guardian. Rusbridger řekl, že některé tyto kroky považuje za záměrnou snahu o zastrašení listu.

Odposlechy

Zdůraznil současně, že vedení listu pečlivě zvažovalo, co ze Snowdenových materiálů vydat. Zaměřovalo se na odposlechy, nevšímalo si dokumentů o Afghánistánu a Iráku a nevyzradilo v článcích žádná jména.

Rusbridger byl předvolán před výbor pro záležitosti vnitra ke slyšení, které se věnuje protiteroristickým opatřením. Podle Carla Bernsteina, který se v 70. letech spolu s Bobem Woodwardem zasloužil v USA o odhalení aféry Watergate, je předvolání šéfredaktora The Guardian "nebezpečně škodlivým" pokusem britských úřadů přesunout pozornost v debatě o odposleších na jednání tisku.

Bernstein uvedl, že tisk se choval v této věci obdivuhodně a odpovědně. Zveřejněné články nijak nepomohly teroristům nebo nepřátelům státu, dodal.

"Jste předvolán před parlamentní výbor v době, kdy se vlády ve Washingtonu a Londýně snaží klást legitimní žurnalistice největší překážky za poslední desetiletí," uvedl Bernstein v dopise zveřejněném na webu The Guardian.

"Jak jsme se poučili v USA ... je nezbytné, aby svobodný tisk nebyl terčem zastrašování nebo omezení ještě před zveřejněním," dodal Bernstein. "Jinak riskujeme, že ze strany našich volených politiků a vládních představitelů budeme obětí despotismu a demagogie, ba i trestných činů," dodal.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!