Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

The Guardian zveřejnil jen procento z dokumentů od Snowdena

Afghánistán

  6:45
LONDÝN - Britský deník The Guardian zveřejnil jen asi jedno procento z dokumentů, které dostal od bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Ve výboru britského parlamentu to řekl šéfredaktor listu Alan Rusbridger, který hájil zveřejnění materiálů o rozsáhlých odposleších prováděných americkou a britskou vládou. Rusbridgera se také zastal známý americký novinář Carl Bernstein.
The Guardian - ilustrační foto

The Guardian - ilustrační foto foto: Reprofoto

Články vycházející ze Snowdenových materiálů vyšly vedle The Guardian mezi jiným i v amerických listech The Washington Post a The New York Times. Snowden poskytl The Guardian asi 58 000 dokumentů a z nich list zveřejnil jen asi jedno procento, řekl Rusbridger.

ČTĚTE VÍCE:

"Řekl bych, že už nezveřejníme velké množství dalších dokumentů," prohlásil s tím, že nepublikované materiály jsou na bezpečném místě.

Podle britských vládních a zpravodajských představitelů zveřejněné špionážní materiály ohrozily britskou bezpečnost a pomohly teroristům. Při obdobném parlamentním jednání v říjnu šéfové tří hlavních britských špionážních služeb tvrdili, že vedení Al-Káidy si teď "mne ruce radostí".

Podle Rusbridgera jsou jejich obvinění "vágní a nejmenují konkrétní články". "Jsou na to různé názory. Ale je nemožné to hodnotit, protože nikdo mi nedal žádný konkrétní důkaz," dodal.

Rusbridger připomněl, že ho již kontaktoval vysoký vládní představitel a řekl mu, že už bylo dost debat o Snowdenových materiálech. Stejně tak byla redakce vyzvána, aby za asistence zástupců tajných služeb zničila disky se Snowdenovými dokumenty. Někteří poslanci také vyzývali k trestnímu stíhání deníku The Guardian. Rusbridger řekl, že některé tyto kroky považuje za záměrnou snahu o zastrašení listu.

Odposlechy

Zdůraznil současně, že vedení listu pečlivě zvažovalo, co ze Snowdenových materiálů vydat. Zaměřovalo se na odposlechy, nevšímalo si dokumentů o Afghánistánu a Iráku a nevyzradilo v článcích žádná jména.

Rusbridger byl předvolán před výbor pro záležitosti vnitra ke slyšení, které se věnuje protiteroristickým opatřením. Podle Carla Bernsteina, který se v 70. letech spolu s Bobem Woodwardem zasloužil v USA o odhalení aféry Watergate, je předvolání šéfredaktora The Guardian "nebezpečně škodlivým" pokusem britských úřadů přesunout pozornost v debatě o odposleších na jednání tisku.

Bernstein uvedl, že tisk se choval v této věci obdivuhodně a odpovědně. Zveřejněné články nijak nepomohly teroristům nebo nepřátelům státu, dodal.

"Jste předvolán před parlamentní výbor v době, kdy se vlády ve Washingtonu a Londýně snaží klást legitimní žurnalistice největší překážky za poslední desetiletí," uvedl Bernstein v dopise zveřejněném na webu The Guardian.

"Jak jsme se poučili v USA ... je nezbytné, aby svobodný tisk nebyl terčem zastrašování nebo omezení ještě před zveřejněním," dodal Bernstein. "Jinak riskujeme, že ze strany našich volených politiků a vládních představitelů budeme obětí despotismu a demagogie, ba i trestných činů," dodal.

Autoři: ,