130 let

Diskuze

TOMSKÝ: Nerovnost lidí a příjmů

Není to tak dávno, co si švédský král Karel XVI. postěžoval, že se v poslední době v (rovnostářském) Švédsku velmi rychle zvyšuje rozdíl mezi nejméně a nejlépe placenou vrstvou občanů. Začátkem května mu dala za pravdu organizace OECD, která na semináři v Paříži představila zprávu o rostoucí platové nerovnosti příjmů za posledních dvacet let ve vyspělých dvaceti státech světa.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Fiala

13. 5. 2011 8:06
Role státních institucí

Příjmy lídrů politických stran, a jejih na nejvyšších postech státních institucí (poslanci a senátoři) již jim neumožňují vnímat ekonomické podmínky občanů s podprůměrným příjmem. Každé zákonné opatření působící na ekonomiku a plnící rozpočet je negativní pro tyto občany, snižuje jim dostupnost zboží a služeb, takže nemají "spravedlivý" podíl na výsledcích práce všech občanů. Lze to přiblížit na "cenách" benzínu, kdy pro člověka s průměrným a nadprůměrným příjmem není problém platit stanovované ceny (mimochodem hodně navýšené k vlastním nákladům). Nicméně člověk s podprůměrným platem si nemůže koupit tolik benzínu jako dříve, jeho podmínky v konkurenci s průměrnými a nadprůměrnými je omezována, třeba v tom, že za cesty do práce musí, na úkor ostatních rodinným komodit (strava, bydlení, vzdělávání, kultura, atd), vydat více Kč. To platí pro jakoukoli komoditu či šlužbu pro množinu lidí s podprůměrnými příjmy. Protože lidí s podprůměrným platem není málo, jistě se časem, s uvědoměním si situace,  projeví sociálními nepokoji, jako mnohokrát v dějinách. Role lídrů politických stran v dnešních ani dřívějších parlamentních svobodných  demokraciích, regulace vytvářeného bohatství, nebyla a není naplňována. Jde o ten pověstný pohár, zda je poloprázný či poloplný..

0 0
možnosti

J. Orlík

13. 5. 2011 7:57
Rozdíl v platech je zdravá součást fungujícího trhu

a je jeho základním předpokladem. Nicméně je fakt, že i u nás jsou takové rozdíly v platech, že je to až kontraproduktivní. Kupříkladu kdejaký mladý inženýrek v sáčku, který uspěje se žádostí o práci v cizí firmě, může mít mnohonásobně vyšší příjem než na stejném místě pracující člověk v naší firmě. Typickým příkladem je, například, 93 tisíc základního platu 23 leté známé, pracující na předním místě ve firmě na minerální vody. To jsou naprosto nezasloužené peníze a to i přesto, že jde o soukromou firmu. Nelíbí se mi to až tak. A to není zas až tak vysoký plat, i když pro většinu lidí to je naprosto nedosažitelné. V tomto světle se mi jeví požadavek doktorů na výši platů jako opodstatněný.

0 0
možnosti

J. Farmačka

13. 5. 2011 7:53
Nerovnost příjmů je dána pořádkem a pravidly

Kdo se vzdělává a pracuje, ať má. Pro někoho je snazší vzít si kelímek od piva a žebrat na ulici. Jsou i tací, co nejsou v práci úspěšní a tak vlezou do politické žumpy a bez skutečné práce si ihned polepší. Smrad žumpy jim nevadí, vždyť to stojí za to. A těch neustále přibývá. Vzorem bezpracných příjmů jsou právě politici na všech stupních. Počínaje poslanci a senátory, kteří si o svých příjmech rozhodují sami, přes nižší politiky na magistrátech a níže, kteří si svoji nemoc věčných hrabošů léčí nevídaným počtem dalších placených funkcí, podvodů, kšeftů, korupcí, bez větší námahy spojené s poctivou prací. A to vše se děje 21 let pod pozorným dohledem státu. Dokud zde bude panovat tento druhu bordelu, budeme se systamaticky dotahovat na líné Řeky a podobné národy, kde má nejvíc ten, kdo nepracuje.  

0 0
možnosti

Z. Ležatka

13. 5. 2011 7:48
Každý z nás si podvědomě vybírá přátele ze stejné příjmové

vrstvy a o způsobu života jiných příjmových vrstev neví nic. A nebýt VIP zpráv a „romantických sraček“ v televizi, tak se „nízkopříjmoví“ nic nedozvědí o světě „horních 10 tisíc“. 

Ale dělení občanů na bohaté a chudé vyhovuje Vládám, neboť jim umožňuje se před námi vymezovat pravolevě.

A o tom, jak budoucí Vlády o tuto účinnou zbraň připravit, píši zde:

          http://lezatka.blog.idnes.cz/c/188220/

Pokud by byla uzákoněna tato LIMITNÍ DAŇ Z PŘÍJMU, zjistili bychom, že bohatství je mezi námi rozvrstveno rovnoměrně a místo závisti bychom se "zvýšenou pílí" snažili o posun na příjmovém žebříčku.

0 0
možnosti

S. Krejcar

13. 5. 2011 8:01
Re: Každý z nás si podvědomě vybírá přátele ze stejné příjmové

Máte sice pravdu,ALE. v ČLOVĚKU OPRAVDU MUSÍ BÝT ZÁJEM TO NĚKAM DOTÁHNOUT.Ivan Lendl musel nejdříve mít vzor v Janu Kodešovi,aby byl světově uznávaným tenistou a svět se mu otevřel.To samé platí o Jaromírovi Jagrovi nebo Ivaně Trumpové!!!!Nedovedu si ale představit fungování lidské společnosti složené pouze s Kellnerů bez složky Nováků a českých Honzů.Kellner ani dr.Železný by bez spodiny nic nebyl! 

0 0
možnosti

J. Dlouhy

13. 5. 2011 2:11
Nerovnost prijmu je zadouci

Nivelisace platu vede ke ztrate motivace pracovat. Rozdily v platech jsou zadouci a davaji smysl snaze dosahnout vic. Coz je motor prosperity cele spolecnosti. Ve spravne pochopene demokracii si lide maji byt rovni jen co se tyce moznosti, ne stejnych platu.

0 0
možnosti

S. Krejcar

13. 5. 2011 7:43
Re: Nerovnost prijmu je zadouci

Z teoretického hlediska máte pravdu.ALE.Přesvědčit lidi aby se nebudovali světové Bronxy ale pouze Palm Beatch je nesplnitelným snem.Zcea jistě má pro společnost větší přínos drPirk než Leoš Mareš.Skončit se sociálním státem jaksi úplně nejde.Ne každý může být dr.železný ale každý se může stát Stehlíkem!To už předvídal Werich s Voskovcem .

0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás