Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkova vláda Budvar neprodá

Ekonomika

  11:22
PRAHA - Vláda do roku 2010, kdy jí vyprší funkční období, podle premiéra Mirka Topolánka nestihne dokončit privatizaci národního podniku Budějovický Budvar. Ten je třetím největším domácím výrobcem piva a posledním státním pivovarem.

Výrobek Budvaru

Ministerstvo zemědělství chce nyní Budvar nejprve transformovat na akciovou společnost, což by mělo umožnit jeho budoucí prodej.

Topolánek po jednání s ministrem Petrem Gandalovičem řekl, že o transformaci Budvaru na akciovou společnost lze uvažovat nejdříve letos na podzim, kdy bude mít vláda k dispozici právní analýzu případné privatizace pivovaru a také garanci zachování nynější pozice Budvaru v rámci známkoprávních sporů s americkou skupinou Anheuser-Bush.

Nebudeme dělat nadstandardní kroky
"Vzhledem k termínům a lhůtám, které takový proces vyžaduje, tak se obávám, že už to nebude tato vláda, která tento podnik dá k privatizaci. A i kdyby to udělala, tak určitě ten proces nedokončí. My nemíníme dělat kroky, které jsou nestandardní, a je to vidět na všech těch privatizacích, které jsme zatím dělali," prohlásil Topolánek.

Opatrný je při stanovení termínu privatizace Budvaru i ministr Gandalovič. Rozhodně to nebude tento rok a je otázka, zda to bude v roce příštím, kdy bude Česko předsedat EU. Rok 2010 se ponese ve znamení volební kampaně," řekl již v lednu Gandalovič, který ale v dlouhodobém horizontu prodej pivovaru připouští. "Do Budvaru by měl vstoupit strategický partner. Osobně si myslím, že stát žádný pivovar vlastnit nemusí," míní Gandalovič.

S transformací národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost poradí ministerstvu zemědělství sdružení firem v čele s Advokátní kanceláří Kříž a Bělina. "Cílem je nalézt optimální postup transformace Budějovického Budvaru z hlediska ekonomického a právního a následná implementace zvoleného postupu transformace národního podniku na akciovou společnost bez přerušení právní kontinuity, nejlépe formou zvláštního zákona," uvedl již dříve mluvčí MZe Petr Vorlíček.

Často se vedou spekulace o případném prodeji Budvaru americké skupině Anheuser-Busch. Naposledy minulý týden list Wall Street Journal přinesl informaci, že s převzetím americké pivovarnické skupiny Anheuser-Busch vyrábějící pivo Budweiser zdědí belgická společnost InBev více než sto soudních pří ve 30 zemích světa s pivovarem Budvar, který značku Budweiser nebo Bud registruje ve více než 60 státech. Někteří analytici očekávají, že ve snaze vyhnout se vysokým soudním nákladům by InBev mohl státem vlastněný Budvar koupit.

Koupě Budvaru by mohla přijít na dvě miliardy dolarů (asi 30 miliard korun), uvedl deník WSJ. Odkázal přitom na českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, který tuto sumu předběžně zmínil jako hodnotu ochranné známky Budweiser.

Budějovický Budvar prodal loni 1,253 milionů hektolitrů piva, což bylo proti předchozímu roku o 8,8 procenta víc. Do 53 zemí vyvezl rekordních 586.885 hektolitrů, meziročně o šest procent víc. Zisk firmy před zdaněním vzrostl o 13 procent na 302 milionů korun a výnosy se zvýšily o osm procent na 2,301 miliardy korun.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat