Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetí pokus o prodej kladenské hutě Poldi zkrachoval, firma nezaplatila ve stanoveném termínu

Ekonomika

  8:35aktualizováno  13:49
Kladno - Také třetí pokus o prodej kladenské hutě Poldi zkrachoval. Vydražitel ve stanoveném termínu nezaplatil, srpnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená, uvedl v úterý za insolvenčního správce Michal Žižlavský. Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Insolvenční správce podle Žižlavského již zahájil přípravu exekutorské dražby s přísnějšími mechanismy proti maření prodeje.

Areál Poldi Kladno (duben 2018). foto:  Dan Materna, MAFRA

Vítězem poslední dražby, která se konala koncem srpna, byla společnost Elaria Group. Zaplatit měla 256 milionů korun. Neznámá firma byla založena letos v dubnu. Sídlo má v administrativní budově v Praze 4, jde však jen o virtuální kancelář. 

Jméno Poldi zůstalo pro huť vyrábějící nástrojové a ušlechtilé oceli, ale i...
Areál Poldi Kladno (duben 2018).

Předchozí dva pokusy o prodej hutí skončily také neúspěchem. „Již před konáním druhé opakované dražby insolvenční správce AS Zizlavsky vyhodnotil situaci tak, že subjekty, které se účastní prodejního procesu, mají pravděpodobně zájem prodej prodlužovat. Doporučil proto zajištěnému věřiteli a věřitelskému výboru ukončení dosavadního procesu dražby a zahájení exekutorské dražby,“ uvedl Žižlavský. Připomněl, že u takové dražby jsou přísnější mechanismy proti maření prodeje. Lze nastavit vyšší dražební jistotu a uplatnit vyšší sankce.

Kladenská huť Poldi byla napotřetí vydražena za 256 milionů korun. Vydražitel tají své plány

Zajištěný věřitel i věřitelský výbor ale upřednostnili druhou opakovanou dražbu. Insolvenční správce s nimi předjednal kompromisní řešení, kdy bude v případě neúspěchu přímo zahájena exekutorská dražba. Podle něj šlo o nejrychlejší řešení. Druhou možností bylo přezkoumání vhodnosti udělených pokynů soudem, což vyžaduje určitý čas.

„Nyní, kdy byla zmařena i druhá opakovaná dražba, insolvenční správce AS Zizlavsky v souladu s předběžnou dohodou s věřiteli zahájil přípravu exekutorské dražby. Zatím má k dispozici kladná stanoviska věřitelského výboru a jednoho ze zajištěných věřitelů. Věřitelé požadují konkrétní exekutorský úřad, což správce odsouhlasil. Nyní buď proběhne řádný proces exekutorské dražby, nebo insolvenční správce AS Zizlavsky aktivuje dohledovou činnost insolvenčního soudu,“ dodal Žižlavský.

Skutečnost, že se prodej někdejší chlouby českého průmyslu opakovaně nedaří, mrzí hlavně bývalé pracovníky, z nichž někteří přišli dražby sledovat. Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) už dříve poukazoval na to, že bývalí zaměstnanci dobře znají diagram železo-uhlík a mají k hutím citový vztah. „Je to obrovská škoda, protože Poldovka patří ke Kladnu, patří ke středním Čechám, a to, že se o ni pořádně nikdo nestará, je v tuhle chvíli pro Kladno jako největší město Středočeského kraje velký problém. Ale bohužel je v soukromých rukách a kraj ani město s tím toho moc udělat nemohou,“ sdělila v úterý k další zmařené dražbě hutí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Firmy Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy v dubnu za 261 milionů, vítězná společnost Compagnia del mediterraneo Steel založená krátce před dražbou ale včas nezaplatila. Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, v níž uspěl podnikatel Jindřich Vlček s firmou Warhols Hold, 251 milionů také neuhradil. Dražitelé vždy složili jistinu 17 milionů, z níž se uhradily náklady dražby v několika milionech. Zbytek byl firmám vrácen.

Podle obchodního rejstříku Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Soud povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V Poldi a Poldi Trade ještě nedávno pracovalo 150 lidí.

Historie společnosti Poldi

 • Huť Poldi založil 18. května 1889 Karl Wittgenstein, jeden z nejvýznamnějších průmyslníků své doby, který byl ředitelem a spolumajitelem Pražské ocelářské společnosti. Poldi založil jako svoji soukromou společnost, pojmenoval ji na počest manželky Leopoldiny. V roce 1893 nechal patentovat slavnou ochrannou známku s profilem ženské hlavy, patrně Leopoldiny.
 • Huť se rychle prosazovala jako výrobce ušlechtilých ocelí a záhy se zařadila mezi přední světové výrobce. Poldi byla prvním výrobcem elektroocelí v českých zemích a hlavňová ocel Poldi anticoro z roku 1910 byla jednou z prvních nerezavějících ocelí na světě. Už v roce 1897 měl podnik 20 zastoupení v Evropě a Rusku. Firma získávala prestižní zakázky, například na rakousko-uherských bitevních lodích.
 • Po roce 1918 představovala Poldina huť monopolního výrobce ušlechtilých ocelí v Československu. Špičkové materiály se uplatňovaly zejména v leteckém a automobilovém průmyslu, speciální tvrdokov Poldi diadur znamenal průlom do tehdejšího monopolu firmy Krupp. Z mnoha zakázek vyniká například dodávka na konstrukci mostu Harbour v Sydney ve 30. letech. V roce 1931 byl založen samostatný provoz Anticorro produkující chirurgické nástroje a kostní náhrady.
 • Poldina huť byla po roce 1945 znárodněna a následně spojena se sousední hutí Pražské železářské společnosti v národní podnik Spojené ocelárny (SONP). Jméno Poldi zůstalo pro huť vyrábějící nástrojové a ušlechtilé oceli, ale i čistý titan a speciální slitiny. V 70. letech byla zahájena komplexní rekonstrukce a modernizace hutí včetně výstavby nových provozů na Dříni. Kromě hutní výroby se rozšířila i výroba finální (hřídele, vrtné nářadí, chirurgické nástroje, implantáty).
 • Po roce 1989 se firma nedokázala vyrovnat s rozpadem socialistických trhů a omezením tuzemské výroby. Koncern, který dával práci 20.000 lidí, byl ztrátový a pracoval na zlomek kapacity. V únoru 1992 se státní podnik přeměnil na akciovou společnost holdingového typu. Zhoršující se situace vedla v únoru 1993 až k zastavení výroby, vláda hledala východisko v urychlené privatizaci.
 • Vítězem v soutěži o 66 procent Poldi Ocel se v září 1993 stala firma Bohemia Art podnikatele Vladimíra Stehlíka, který s oborem neměl žádné zkušenosti a chyběl mu i kapitál. Pod jeho vedením se postupně součásti holdingu dostaly do konkurzu a zastavily výrobu. V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku.
 • Hutní výrobu začala provozovat Poldi Hütte (dceřiná společnost německého koncernu Scholz) a Třinecké železárny (sochorová válcovna). Poldi Hütte v polovině roku 2009 dokončila rozsáhlou investici a zahájila provoz nových výrobních zařízení v ocelárně, žíhárně, dokončující výrobě a zcela nové kovárně. Od podzimu 2012 funguje Poldi Hütte pod jménem POLDI s.r.o. s novou strukturou.
 • Podle obchodního rejstříku patří společnost firmě Rucarto Limited zapsané na Kypru. Poldi se už v roce 2014 potýkala s problémy, především s opožděnými výplatami. V rámci insolvenčního řízení soud v červnu 2016 povolil reorganizaci. Loni v lednu začala ocelárna po roce fungovat v ostrém provozu, ještě v lednu byla ale znovu odstavena. Poté fungovala omezeně, nyní výroba stojí.
 • V březnu 2017 věřitelé odhlasovali pokračování reorganizace, v listopadu dal soud firmě další lhůtu pro její splnění. V prosinci 2017 soud poslal společnost do konkurzu, zaměstnanci dostali výpovědi. Prodej firmy se od té doby opakovaně nedaří.
Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...