„Trend to v některých případech skutečně je. Staví se čím dál více ,áčkových’ kanceláří, ať už v centru města nebo v určitých oblastech městských částí. Potom je samozřejmě složité obsadit kanceláře, které byly vytvořeny například v bývalých bytových domech, pokud nesplňují ty nejvyšší standardy. Svou roli může hrát i nedostatek parkovacích míst,” uvedl Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří ČR. Z urbanistického hlediska je podle něj ale jen dobře, že se do centra dostávají opět obyvatelé.
Drahá Praha? Kanceláře v Londýně stojí sedmkrát více než u nás |
Kanceláře typu A se vyznačují svou moderností, umístěním v atraktivních lokalitách, kvalitním vybavením i dobrou dostupností. Podle Borůvky však nabídka začíná převyšovat poptávku. „Kanceláře jsou proto poměrně cenově příznivé. Mnoho firem tak raději sáhne po nových kancelářích.” Tento trend tak ale na druhou stranu uvolňuje starší a ne tak exkluzivní kanceláře, které se v mnoha případech přeměňují na bytové jednotky.
Z bytů kanceláře a z kanceláří zase byty
Přeměně bývalé kanceláře na byt se nedávno věnoval i architekt Lukáš Brom ze studia The Builders. „Dům patřil italskému developerovi, který využíval poptávky po kancelářích. Pokud vím, tak už to tak neplatí. Bydlení je na prodej asi zajímavější. Zvlášť, když se jedná o takové lokality jako právě Albertov, kde rekonstrukce proběhla, nebo Botanické zahrady.”
Podle Broma se lidé nyní zajímají o byty v místech, kde ještě žádné prakticky neexistují. Typicky jde o suterény či nebytové prostory jako právě kanceláře. „Rozhodně je zájem o to hledat byty tam, kde nejsou. Některé kanceláře se z principu špatně pronajímají. Důvodů je hned několik, například když nemají dostatek parkovacích míst, jsou zevnitř bloků, nejsou reprezentativní nebo jsou špatné na dlouhodobou práci. To může nakonec vést například právě k jejich přeměně na byty,“ říká.
Přeměnou bývalých kanceláří na byty v nedávné době prošly i čtyři domy na Praze 4 v ulici Táborská vedle historické budovy tamní radnice. Právě zastupitelé rozhodli o rekonstrukci bývalých kancelářských prostor úřadu na nové byty. Úřad zde sídlil od 50. let minulého století, kdy byty nechal předělat na kanceláře. Nyní se domy vrací ke svému původnímu účelu.
Praha 4 tak přestavbou získala 27 nových bytů a tohle číslo ještě poroste. „V budoucnu přibude ve všech čtyřech domech ještě osm podkrovních bytů. Všechny byty bude městská část Praha 4 pronajímat, stejně jako komerční prostory, které v domech vznikly,” uvedl Jiří Bigas, mluvčí radnice.
Borůvka upozorňuje, že nejde o ojedinělý případ. „Často to bývá tak, že městské části pro sebe využívaly byty v panelových domech - to je třeba případ Prahy 13. Pak si postavily novou budovu a tyto kanceláře předělaly zpátky na byty.”
Nejvíce lidé poptávají byty menších rozměrů, typicky se jedná o 2+1 nebo 2+kk. „Nejmenší byty jsou ale relativně nejdražší. Na jeden metr čtvereční vychází cena dráž než ve velkých bytech,” dodal Borůvka. V současné chvíli se poptávka po bytech v Praze soustředí na centrum a jeho okolí a lokality typu Praha 4, 5 a 10.