Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchodní válka s Čínou? Trump splnil hrozby a uvalil cla na čínské zboží, čeká se odveta

Ekonomika

  8:15aktualizováno  22:43
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). Pokud Čína zavede odvetná opatření, USA proti ní podniknou další finanční kroky. Kvůli obavám z obchodního sporu s Čínou akcie v USA oslabily.

Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump. foto: Lidovky.cz

Americká cla se začnou vybírat ve dvou fázích, u zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 34 miliard USD, se začnou vybírat 6. července. Oznámil to Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.

„Čína nechce obchodní válku, ale čínská strana nemá jinou možnost, než aby se k tomu důrazně postavila, když krátkozraký postoj Spojených států poškozuje obě strany a narušuje světový obchodní řád,“ uvedlo čínské ministerstvo obchodu na svých internetových stránkách. Čína už na počátku dubna představila seznam amerického zboží, na něž hodlá uvalit odvetná cla. Patří mezi ně sója, hovězí maso, automobily, chemikálie a letadla.

USA a Čína se blíží k dohodě ohledně firmy ZTE, ve hře je i odstranění čínských cel

Nová americká cla budou uplatněna na širokou škálu výrobků, od osobních vozů a vrtulníků k buldozerům a průmyslovým nástrojům. Cla na 818 produktových kategorií, jejichž import dosahuje ročně hodnoty 34 miliard dolarů, vstoupí v platnost 6. července, seznam dalších položek v hodnotě ročního dovozu 16 miliard dolarů je předmětem připomínkového řízení a cla budou zavedena později. V případě, že Peking podnikne odvetné kroky, Spojené státy chystají další opatření. Už dříve oznámily, že mají připraven další seznam čínského dovozu, jehož roční hodnota dosahuje 100 miliard dolarů.

Čínská odpověď

Peking podle agentury Nová Čína v reakci na postup USA uvalí dodatečná cla ve výši 25 procent na 659 amerických produktů, jejichž dovoz do Číny dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů ročně. Cla na americký dovoz v roční hodnotě 34 miliard dolarů zahrnující zemědělské produkty a automobily vstoupí v platnost 6. července, tedy ve stejnou dobu jako americká cla na čínský dovoz stejné hodnoty. Cla na další americké zboží budou představena později, uvedla agentura Nová Čína s odvoláním na celní komisi čínské Státní rady.

‚Zavedete cla, zrušíme obchodní smlouvy.‘ Čína se vzpouzí Trumpově obchodní politice

Trump tvrdí, že cla jsou odvetou za postup Číny v oblasti duševního vlastnictví. Cla jsou podle něho „nezbytná, aby se zabránilo dalšímu nespravedlivému přesunu amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny a k ochraně pracovních míst“ ve Spojených státech a stanou se prvním krokem na cestě k dosažení rovnováhy obchodních vztahů mezi USA a Čínou. „Spojené státy nemohou už déle tolerovat ztrátu technologií a duševního vlastnictví prostřednictvím nekalých obchodních praktik“, prohlásil Donald Trump.

Rozhodnutí o uvalení dalších cel na čínské zboží přichází po jednání mezi zástupci USA a Číny, která byla zaměřena na zvýšení čínských nákupů amerických zemědělských a energetických komodit a na snížení obchodního deficitu s Čínou. Americký ministr obchodu Wilbur Ross se tento měsíc setkal s představiteli Číny, kteří mu předložili návrh na koupi dalších komodit a průmyslového zboží za zhruba 70 miliard USD. Podle zdrojů však Trump nabídku nepřijal, napsala agentura Reuters.

Omezení čínských investic

Obchodní politika Trumpa by se také mohla dostat do kolize se snahou zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní, upozornila agentura AP. Trump dlouho slibuje, že splní své předvolební sliby a zasáhne proti tomu, co označuje za nekalé čínské obchodní praktiky. Cla však mohou zkomplikovat jeho snahy zajistit si podporu Číny při jednáních se Severní Koreou.

Americká vláda také pracuje na návrhu omezení čínských investic, který by měl být hotov do konce června. Trump zatím nenaznačil, že by chtěl od tohoto záměru ustoupit.

Trump učinil ze snížení deficitu obchodu s Čínou jeden z klíčových bodů své předvolební kampaně. Čínu viní z nekalých obchodních praktik, mimo jiné z krádeží amerického duševního vlastnictví. Loni deficit obchodu USA s Čínou činil 336 miliard USD. Trump již dříve žádal Čínu, aby svůj obchodní přebytek s USA snížila až o 200 miliard USD.

Investoři se zalekli možného sporu, akcie v USA oslabily

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,34 procenta a obchodování uzavřel na 25.090,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,11 procenta na 2779,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,19 procenta na 7746,38 bodu.

Hrozba obchodní války USA a Číny: Výprodej amerických akcií

Analytik Peter Tuz ze společnosti Chase Investment Counsel uvedl, že za poklesem akciového trhu stojí především obnovené obavy z vypuknutí obchodní války. Upozornil nicméně, že výprodej akcií není nijak drastický. Dolů zamířily například akcie výrobce letadel Boeing, který je největším americkým exportérem do Číny.

Na devizovém trhu v pátek euro posilovalo vůči dolaru poté, co ve čtvrtek utrpělo nejprudší pokles za téměř dva roky. Dolar v důsledku rostoucího obchodního napětí mezi USA a Čínou mírně oslabil také vůči japonskému jenu. „Na kurz dolaru k jenu mají zjevně trochu negativní dopad rostoucí obavy z obchodní války,“ uvedl analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.

Kolem 22:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna nárůst o zhruba 0,3 procenta a pohybovala se mírně nad 1,16 USD. Ve čtvrtek se euro vůči dolaru propadlo o téměř dvě procenta, protože Evropská centrální banka (ECB) slíbila, že bude přinejmenším do konce léta příštího roku držet své základní úrokové sazby na rekordních minimech. Euro tak zaznamenalo nejprudší pokles od 24. června 2016, kdy v reakci na výsledek referenda o odchodu Británie z Evropské unie oslabilo o téměř 2,4 procenta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat