Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Twitter má zaplatit miliony rublů. Ruský soud jej pokutoval kvůli zakázanému obsah

Twitter (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter (ilustrační foto) | foto: Reuters

Moskva Ruský soud vyměřil americké internetové společnosti Twitter tři pokuty v celkové výši pokutu 8,9 milionu rublů (zhruba 2,6 milionu Kč). Firma podle něj ze své stejnojmenné sociální sítě nemaže obsah, který ruské úřady označují za zakázaný. Informovala o tom agentura TASS.

Moskva minulý měsíc oznámila, že zpomalila rychlost Twitteru v Rusku. V polovině března pak pohrozila, že tuto síť za měsíc zablokuje, jestliže Twitter nevyhoví požadavkům ohledně odstraňování v Rusku zakázaných informací.

Dnes už přišly ke slovu pokuty - nejprve 3,2 milionu rublů, poté 3,3 milionu a pak 2,4 milionu rublů. Není ovšem vyloučeno, že na řadu přijdou další pokuty.

Společnost Twitter minulý měsíc vyjádřila obavy z dopadu těchto kroků na svobodu slova a popřela, že dovoluje využívat svou platformu k propagaci nezákonného chování, jak tvrdí ruské úřady.

Ruští zákonodárci nedávno schválili zákony, které cenzurnímu úřadu Roskomnadzor mimo jiné dávají právo částečně nebo úplně blokovat internetové platformy, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či „diskriminace ruských médií“. 

Rusko zároveň zvýšilo pokuty pro sociální sítě a webové stránky, pokud „poruší práva ruských občanů na internetu, a to včetně cenzury ruských médií“. Současně zákonodárci uložili sociálním sítím, aby se zbavovaly nezákonného obsahu, včetně informací vyjadřujících „neúctu ke státu“ či výzvy k nepovoleným protestům. Moskvě se rovněž nelíbí, že se Twitter před časem uchýlil k označování některých ruských médií jako „médií spjatých se státem“.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...