Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Údržba silnic v zimě může stát až 4 miliardy

Ekonomika

  10:06
PRAHA - Opravy a údržba silnic v nadcházející zimě nebudou levnou záležitostí. Pokud by nastala stejně tuhá a dlouhá zima jako byla ta poslední, mohly by náklady vystoupat až ke čtyřem miliardám korun.

Sníh zkomplikoval dopravu. foto: Lidové noviny

„Objem prostředků plánovaných na údržbu dálnic a silnic první třídy v zimním období je asi 1,2 miliardy korun,“ uvedl včera první náměstek a státní tajemník ministerstva dopravy Ondřej Jašek.

K této sumě ovšem přibudou také náklady na údržbu silnic druhé a třetí třídy. Ty ale budou již platit kraje, do jejichž působnosti a správy silnice nižších tříd od loňska spadají.

„To byla politika bývalé vlády, systém co neumím vyřešit sám, to hodím na kraje,“ poznamenal k tomu středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. Podle něj by letošní náklady na údržbu silnic ve středních Čechách měly být podobné jako v minulých letech. Loni to bylo 890 milionů korun, předloni o sto třicet milionů méně. Kraj se podle něj snaží využívat na opravy silnic co možná nejvíce prostředků z evropských fondů.

Středočeský hejtman současně kritizoval fakt, že spolu s nově vzniklými náklady na údržbu převzaly kraje od státu také nutnost vynakládat mnohamiliardové částky na opravy silnic převzatých v havarijním stavu nebo postavených na pozemcích s nevyjasněnými majetkovými vztahy. Tyto zděděné dluhy tak podle Bendla vysoce převyšují náklady na běžnou údržbu. „Náš rozpočet na letošní zimu je 380 milionů korun,“ uvedl mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy Tomáš Mrázek.

Největší část této sumy přitom podle Mrázka tvoří platby dodavatelským společnostem. Metropole si totiž stejně jako řada jiných měst nebo krajů na údržbu svých silnic najímá externí firmy. Druhou největší položkou v rozpočtech na zimní údržbu komunikací jsou náklady na posypový materiál.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Výroba a sklady v patrové budově
Výroba a sklady v patrové budově

Nádražní, Světlá nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
2 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat