Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milan Uhde končí v radě ČT, nedostal se do užšího výběru

Ekonomika

  13:54aktualizováno  14:25
PRAHA - V radách ČT a ČRo skončí nynější šéfové Uhde a Ratiborský. Ve středečním sestavování kandidátek pro sněmovní volbu nových členů rad obou veřejnoprávních médii neuspěla například ani nynější místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.

Milan Uhde foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Sněmovní volební výbor ve středu rozhodl, že do televizní rady by mohli nově zamířit například divadelník Petr Oslzlý, novinářka Petra Procházková, exposlankyně Ivana Levá a psycholog Ivan Douda. V rozhlasové radě by mohli být mimo jiné hudebník Mikoláš Chadima, farář Miloš Rejchrt a spisovatelka Lenka Procházková.

Výbor sestavoval osmnáctičlennou kandidátku pro sněmovní volbu šesti nových členů Rady ČT a devítičlennou kandidátku pro výběr tří členů Rady ČRo. Členové výboru sestavovali listiny v případě televizní rady ze 45 nominantů a v případě rozhlasové rady z 19 nominantů.

V Radě ČT by se podle usnesení výboru mohli objevit taky Jan Bednář, Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Václav Dvořák, Richard Hindls, Zdeňka Hůlová, Vladimír Kuba, Dušan Kukal, Milena Macková, Hana Moučková, Roman Prorok, Karel Zýka, Daniel Váňa a Michael Hauser. Ve sněmovní volbě do Rady ČRo budou figurovat rovněž Hana Dohnálková, Václav Chalupa, Jiří Vejvoda, Oldřich Šesták, Pavel Hekela a Jan Krůta.

Rozhodne se během března

Sněmovna by měla volit členy rad obou veřejnoprávních médií zřejmě na příští schůzi, která začne 18. března. Středeční verdikt výboru znamená i to, že místa v televizní radě neobhájí ani Radek Mezuláník a Antotnín Bajaja. Mandát končí taky Jiřímu Preslovi. Z Rady ČT odejde místopředseda Bohuš Zoubek. Rada ČT je patnáctičlenná, Rada ČRo devítičlenná. Po jednom místě v každé z rad je nyní jedno místo neobsazené.

Do televizní rady se původně přihlásilo 58 lidí, do rozhlasové rady 37 lidí. První předběžný výběr provedl sněmovní volební výbor už dříve. Dnešní výběr se z formálních důvodů zkomplikoval. Po dvou kolech volby poslanci debatovali o tom, zda se může s ohledem na jednací řád uskutečnit i další. Členové výboru se nakonec rozhodli pokračovat. Kandidátku do Rady ČT sestavili ve čtyřech volebních kolech, do Rady ČRo ve třech.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat