Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina určila podmínky pro jednání o plynu

Ekonomika

  19:50
KYJEV - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková určila podmínky Kyjeva pro víkendová moskevská jednání o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do zemí Evropské unie. Kyjev požaduje od Ruska vzájemně výhodnou cenu, odmítá jakékoli prostředníky v obchodu s plynem a vylučuje možnost privatizace plynovodů, uvedla premiérka.

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (ilustrační foto). foto: ČTK

"Hlavní principy jednání jsou tyto: přímé vztahy mezi ukrajinským Naftogazem a ruským Gazpromem, vzájemně výhodné ceny za plyn a tranzit a žádné diskuse o privatizaci ukrajinského systému přepravy plynu," uvedla Tymošenková na vládní webové stránce.

Tymošenková rovněž prohlásila, že otázka obnovení tranzitu není spojena s problémem ruských dodávek Ukrajině a s podpisem rusko-ukrajinské dohody o dodávkách plynu na letošní rok. To však hned nato zpochybnil ukrajinský prezident a rival Tymošenkové Viktor Juščenko.

Zda schůzka proběhne, není jasné
"Prezident Ukrajiny zdůraznil, že otázka dodávek plynu na Ukrajinu a otázka tranzitu jsou vzájemně spojeny a musí se o nich jednat v jednom balíku," uvedla tisková služba prezidenta.

Tymošenková má v sobotu odletět do Moskvy ke schůzce s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Poté by se měla zúčastnit summitu představitelů Ukrajiny, Ruska a Evropské unie, který navrhuje Rusko. Nad touto schůzkou se však vznášejí pochyby a představitelé EU svou účast zde podmínili přítomností ukrajinských činitelů.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Ukrajinci na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Ta je tak dnes již deset dní bez dodávek plynu, který proudí přes Ukrajinu a kryje asi pětinu evropské spotřeby.

Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za vzniklou situaci, která je například pro Slovensko již krizová.

Autoři: ,