Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina zaplatila za plyn. Stačí to ale jen na 5 dnů, tvrdí Gazprom

Ekonomika

  12:23
MOSKVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom obdržel od ukrajinského energetického podniku Naftogaz dalších patnáct milionů dolarů jako předplatné za březnové dodávky plynu. Zástupci Gazromu dodali, že tyto peníze při současném tempu zásobování vydrží jen na pět dnů.
Plynovod (Ilustrační fotka)

Plynovod (Ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Gazprom podle agentury Reuters před obdržením platby varoval, že by mohl dodávky již v pátek zastavit.

„Naftogaz uhradil předplatné v objemu patnáct milionů dolarů za březnové dodávky plynu,“ uvedl podle serveru RT mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. „Tato částka pokrývá zhruba 45,6 milionu krychlových metrů plynu, což vystačí pouze na pět dnů,“ dodal Kuprijanov .

VÍCE K TÉMATU:

Stejnou částku poslal Naftogaz ruskému podniku také v pátek. Do té doby měl podle Gazpromu předplacené dodávky pouze do konce minulého týdne. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí odhadl, že páteční předplatné by při nynějším velmi nízkém odběru mohlo vystačit do konce tohoto týdne.

Novak minulý týden prohlásil, že Rusko by i v případě zastavení dodávek na Ukrajinu nadále posílalo plyn do Evropy, Moskva by prý však nemohla zaručit, že Ukrajina nebude tento plyn nezákonně odčerpávat pro vlastní potřebu.

Gazprom loni v létě zastavil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. 

Na konci října se pak obě strany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, ukládá Ukrajině platit za plyn předem. Pondělní třístranná schůzka v Bruselu o letních dodávkách ruského plynu Ukrajině skončila bez nové dohody, jednání ale mají pokračovat koncem března.

Autoři: ,