Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v Boleticích nebo Hradišti

Ekonomika

  16:39
PRAHA - Budoucí úložiště jaderného odpadu by mohlo být ve vojenských újezdech (VÚ) Boletice nebo Hradiště. Vyplývá to z předběžných výsledků geologické analýzy vojenských újezdů. Podle dokumentu by v daných lokalitách mohly existovat vhodné geologické podmínky.

Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. foto: ORF

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nyní ještě provede podrobnější výzkum, který by to potvrdil. ČTK o tom dnes informovala mluvčí SÚRAO Lucie Steinerová.

"Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality pro hlubinné úložiště a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011, tedy po provedení všech průzkumů, které by odpovídaly pracím již dokončeným v dříve prověřovaných lokalitách," uvedl ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

Analýzu geologických informací o vojenských újezdech Hradiště, Brdy, Boletice, Březina a Libavá zahájila SÚRAO na žádost vlády koncem loňského roku. Potenciálně vhodné geologické podmínky se našly ve střední a severní části VÚ Boletice v Jihočeském kraji a při východním okraji VÚ Hradiště v Karlovarském kraji.

Nyní se podle Steinerové bude provádět podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků, na nějž by navázala geofyzikální a geochemická měření v terénu.

Starostové nesouhlasí
Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. Až do konce letošního roku je v nich ale kvůli nesouhlasu obcí další průzkum pozastaven. Osmnáct samospráv z okolí těchto lokalit se v dubnu ohradilo proti dosavadnímu postupu státu.

Obce podle starostů nejsou už šestým rokem, co se o úložišti jedná, rovnocennými partnery a odmítají údajný diktát státních orgánů.

SÚRAO se snaží komunikaci s obcemi zlepšit. Navrhuje například finanční motivaci pro obce už ve fázi průzkumů. Starostové ale požadují upravit zákony, atomový nebo stavební, aby mohli účinně spolurozhodovat.

Vyhořelé palivo je tak zatím na 60 let umisťováno do meziskladů u jaderných elektráren. Po zchlazení a snížení záření má být přemísťováno do trvalého úložiště, kde bude radioaktivní materiál zhruba 100.000 let. Právě otázka kam s vyhořelým palivem je také jednou z hlavních výhrad ekologických aktivistů vůči jaderným elektrárnám.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat