Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

UNESCO chystá kontrolu tunelu Blanka. Ohrožuje prý pražské památky

Stavba tunelu Blanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba tunelu Blanka | foto: Lidové noviny

PRAHA Inspektoři UNESCO plánují ověřit dopad stavby tunelu Blanka na pražskou památkovou rezervaci již v prosinci. Termín se ale nelíbí ministerstvu kultury (MK), protože úředníci údajně nestihnou pro inspektory vypracovat potřebné podklady. Trvají proto na březnovém termínu, který Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu nabídli již v létě, řekl vrchní ředitel sekce pro UNESCO a památky na českém ministerstvu kultury Zdeněk Novák.

UNESCO chce do Prahy vyslat misi na základě dopisu, který sepsali členové petičního výboru Chceme pravdu o tunelu. Ti se obávají, že výstavba severozápadní části městského okruhu, jehož je tunel Blanka součástí, poškodí pražskou památkovou rezervaci.

Problémem se Výbor světového dědictví UNESCO zabýval již na svém červnovém zasedání ve španělské Seville. Vyjádřil tehdy "své hluboké znepokojení nad potenciálními dopady tunelového komplexu Blanka".

Čeští zástupci zůstávají i přes poměrně ostrý tón usnesení klidní. "Považujeme to za nedorozumění, tunely pro Prahu nebezpečí neznamenají," řekl Novák. Dodal, že tunelový komplex naopak reaguje na nebezpečí, na které upozornila mise UNESCO v roce 2007, a to na množství aut v historickém centru hlavního města. "Nemyslím si, že by mise měla působit nějaké potíže," doplnil.

Podobný názor má i prezident Českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. "Z hlediska kulturních hodnot Praha jako celek není ohrožena," řekl. Větší problém podle něj představují mrakodrapy na pankrácké pláni.

"Je to velmi nebezpečný podnik"
Potíž ovšem Štulc vidí v nedodržení závazku Česka, že bude včas UNESCO informovat o všech sporných stavbách. To podle něj ohrožuje českou důvěryhodnost u této organizace, což se projevuje například tím, že od roku 2002 nebyla žádná česká památka na seznam UNESCO zapsána.

Naopak Neela Winkelmann-Heyrovská z petičního výboru Chceme pravdu o tunelu se domnívá, že výstavba tunelů památkovou rezervaci už poškodila. Při stavbě podle ní byla zničena například zahrádkářská kolonie na Malovance, vymýceny byly údajně i desítky vzrostlých, více než 100 let starých, stromů na jiných místech staveniště. "Podle UNESCO podléhá ochraně i to, co je na území památkové rezervace. Tedy i zeleň," řekla Winkelmann-Heyrovská.

Obává se také důsledků ražby v okolí Pražského hradu, která se chystá. Podle ní by takový zásah mohl mít vliv i na hradby Pražského hradu. "Ražba způsobí pokles podzemní vody. Nikdo neví, co tohle udělá. Je to velmi nebezpečný podnik a magistrát o tom všem mlčí," poznamenala. "Pokud nechceme památkovou rezervaci chránit, tak ji vyškrtněme," dodala.

Štulc dodává, že varování od petičního výboru přišlo pozdě. "Teď je ten projekt již nevratný," uvedl. Zda tunelový komplex Blanka poškozuje památkovou rezervaci, přijede do Prahy za UNESCO posoudit nezávislý odborník. Zatímco ale UNESCO se na kontrolu chystá v prosinci, česká strana trvá na březnovém termínu. "Žádná strana nebude mít čas na pouze zdvořilostní návštěvy," zdůrazňuje Novák s tím, že potřebné materiály, které chce mít UNESCO k dispozici, nebudou do prosince hotovy.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...