Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad chce přimět Lesy, aby změnily podmínky pro miliardové tendry

Ekonomika

  18:00
PRAHA / BRNO - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil předběžné opatření, kvůli kterému se na dva měsíce zastavily kontroverzní tendry státního podniku Lesy České republiky. LN to potvrdil místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký. Podnik, který spravuje polovinu lesních porostů v zemi, má tak podle Rudoleckého "prostor, aby mohl napravit pochybení ve své zakázce." Rozhodnutí o tom, zda je samotný tendr v souladu se zákonem, ale úřad zatím nevydal.

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. foto: ČTK

Miliardové tendry na lesnické práce vypsal státní podnik Lesy České republiky v lednu tohoto roku. Koncem února začal na podnět jednoho z malých dřevozpracujících podniků antimonopolní úřad tendr zkoumat. Nelíbily se mu příliš přísné kvalifikační podmínky, kterými státní podnik omezoval počet uchazečů ve výběrovém řízení. Lesy po dobu platnosti předběžného opatření nesměly ve výběrových řízeních o předpokládané hodnotě až šestnáct miliard korun pokračovat, nemohly například sdělovat dodatečné informace či samotné tendry vyhlásit.

Podle Rudoleckého jde o krok, který má zajistit, aby státní podnik sám upravil zadávací dokumentaci a zmírnil přísné podmínky. Lesy se podle něj zavázaly, že jiné kroky neučiní, než právě tyto změny v kvalifikačních podmínkách. "Pokud by Lesy udělaly jakýkoli diskriminační krok nebo jely dál v zaběhnutých kolejích, jakoby se nic nestalo, předběžné opatření vydáme znovu," řekl LN Rudolecký.

"Rozhodnutí ÚOHS podnik obdržel. V současné době jsou připravovány změny kvalifikační dokumentace dle požadavků úřadu," řekl LN mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Jde o miliardy
Pro účely výběrových řízení rozdělil státní podnik lesy, které má ve své správě, na sto osm různě velkých územních jednotek. Na nich bude soutěžit lesnické a dřevařské práce na dobu jednoho až deseti let. Zároveň chce firmám, které v lesích budou hospodařit, také prodávat dřevo takzvaně "při pni", tedy ještě před jeho rozdělením na jednotlivé sortimenty podle kvality. Podnik dlouhodobě tvrdí, že tato forma prodeje dřeva, u které nepotřebuje vlastní obchodní oddělení (protože se samotným dřívím si obchodují soukromé firmy hospodařící v lese) je pro něj nejvýhodnější.

Žádný jiný lesnický podnik takto v ČR ale neobchoduje. Vojenské lesy a statky, státní podnik hospodařící ve vojenských újezdech a soukromé i obecní lesy prodávají dříví ve vlastní režii, tedy až poté, co je jasná jeho kvalita.

Tendry dlouhodobě kritizují menší dřevozpracující firmy, některé menší a střední firmy pracující v lesním hospodářství, soukromé a obecní lesy, ekologické organizace a univerzitní profesoři z lesnických fakult českých univerzit a některé politické strany, především pak lidovci, zelení a část ČSSD. Usnesení k lesnímu výběrovému řízení přijala i Poslanecká sněmovna, která na svém posledním zasedání vyzvala vládu, aby zajistila jejich zrušení.

Autor: