Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy ČR hospodaří strašidelně

Česko

POLEMIKA

Na hospodaření státních Lesů České republiky je smutný pohled, a to už několik let. Lidové noviny na něj také neupozornily minulý pátek (Strašidelné hospodaření státních lesů, LN 5. 2.) poprvé. Autor těchto řádek poukázal na ohromující rozdíl mezi ziskem na kubík vytěženého dříví u státních Lesů ČR, státních Vojenských lesů a statků (které spravují lesy ve vojenských újezdech) a soukromých lesů už před dvěma lety.

Lesy ČR odvádějí do státního rozpočtu na daních skutečně několik set milionů korun. Jenže Bavorské státní lesy (BaySF), s nimiž jsme srovnávali hospodaření státního podniku, daně odvádějí také - za účetní rok 2009 zaplatily na DPH v přepočtu 83 milionů, za rok 2008 přibližně stejnou částku. Bavorské státní lesy ovšem přispěly v roce 2008 ještě dividendou do státního rozpočtu Bavorska ve výši přibližně 1,2 miliardy korun.

Lesy ČR přitom v roce 2008 vytěžily 8,25 milionu kubíků dříví, BaySF pouze 4,96 milionu. Zároveň měly Lesy České republiky v roce 2008 o přibližně 1,7 miliardy korun nižší personální náklady než lesy bavorské.

Hospodářský výsledek LČR přepočtený na hektar lesa je za rok 2008 540 korun, v případě BaySF je to v přepočtu 2240 korun - více než čtyřnásobek.

Soukromníci nedostávají „tučné dotace“ Mluvčí LČR pan Boublík má jistě pravdu, pokud píše, že „obě státní firmy mají výrazně odlišnou právní formu hospodaření a naprosto odlišné vazby na státní rozpočet příslušné země“ (Porovnávání nesrovnatelného, LN 10. 2.). Jenže to srovnání rozhodně nebrání. Právní forma nemá žádný vliv na výsledky hospodaření, na výnosy z těžby, na náklady na zalesňování, poradenství, právní služby, PR a mediální služby, nákup automobilů s antiradary, investice do IT a podobně.

Pokud LČR investují na rozdíl od bavorského podniku 300 milionů na aktivity ve veřejném zájmu, nevysvětluje to stále miliardové rozdíly v hospodářském výsledku - zvláště když se zohlední výrazně nižší mzdové náklady českého státního podniku. Bavoři do ochrany přírody investují také. Lesů s různým statusem ochrany přírody jsou v jejich správě asi dvě třetiny. Nejméně osm tisíc hektarů je bez těžeb.

Samozřejmě můžeme mít s představiteli LČR rozdílné názory na to, jak vypadá odpovědné hospodaření se státním majetkem. Tvrzení pana Boublíka, že „kladné hospodářské výsledky obecních lesů by se bez tučných státních dotací neobešly“, je ale třeba odmítnout. Podíl dotací u soukromých lesů na celkovém obratu byl v roce 2008 průměrně 4,7 procenta. Jde nikoli o „tučný“, nýbrž o minimální podíl. Zvláště když LČR samozřejmě dotace dostávají také - podle výroční zprávy za rok 2008 získaly 243 milionů na investiční a provozní účely. Z pozemkového fondu pak získaly další desítky milionů na obnovu lesů po kalamitách.

Bavorské lesy žádné dotace nedostávají, až na jednu výjimku v roce 2008 ve výši čtyř milionů eur, spojenou s větrnou kalamitou. Nevylepšují si také výnosy prodejem nemovitostí jako LČR.

O autorovi| ONDŘEJ MALÝ, redaktor LN

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!