Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku chybí mobilní konkurence, úřad přinutí operátory zlevnit

Ekonomika

  13:22
PRAHA - Na trhu mobilních služeb není podle Českého telekomunikačního úřadu dostatečná konkurence, protože operátoři jednají ve shodě a neumožňují vstup dalších firem. Úřad tak chystá sérii opatření mezi která patří i regulace velkoobchodních cen a usnadnění vstupu nových virtuálních operátorů.
Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Právě vstup nových konkurentů na trh v podobě virtuálních operátorů, kteří si pronajmou sítě od stávajících mobilních operátorů T-Mobilu, Telefóniky a Vodafonu, případně čtvrtého hráče, má zajistit především snížení cen pro koncové zákazníky. Ty jsou v evropském srovnání vysoké.

První vlaštovka

Ledy se pohnuly díky listopadovému vytvoření operátora BLESKmobil pod hlavičkou vydavatelství Ringier, který je ale jen přeprodejcem služeb Telefóniky.

I tak ale snížil cenu volání z předplacených karet na polovičních 2,50 Kč za minutu, na což museli zareagovat i T-Mobile a Vodafone.

O vytvoření virtuálního operátora mají zájem další firmy, například Tesco, UPC, Centropol nebo Air Telecom.

"Vzhledem ke dlouhodobé neexistenci komerčních dohod o vzniku mobilních virtuálních operátorů jsou navržená nápravná opatření zaměřena právě na podporu vstupu dalších soutěžitelů na mobilní trh. Navržené povinnosti by měly zejména zajistit dostupnost velkoobchodní nabídky služeb pro virtuální operátory a nabídku přístupu k síti, včetně propojení sítí pro účely originace mobilního volání," uvedl. Součástí opatření má být cenová regulace zamezující stlačování marží.

Operátoři se brání s tím, že ceny na mobilním trhu vytrvale klesají. Podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho se v segmentu soukromých tarifních zákazníků snížily za posledních pět let o 39 procent.

"Případnému pravomocnému rozhodnutí se Telefónica samozřejmě podřídí. Podle našeho názoru ovšem úřad nepředložil a ani nemůže předložit dostatečné důkazy, aby takové rozhodnutí, které by obstálo, mohl vydat," říká Farghali. Doplnění důkazů požaduje i T-Mobile.

Dohody jsou v nedohlednu

Trojice mobilních operátorů sice v posledních letech jednala s několika zájemci o vytvoření virtuálního operátora s využitím jejich sítě, s nikým se ale nedohodla. Operátoři podle analýzy ČTÚ odmítali zájemcům poskytnout velkoobchodní nabídku a zároveň stanovili takový velkoobchodní poplatek, který neumožňoval konkurenceschopnou koncovou cenu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Provedení analýzy tohoto nového relevantního trhu je, společně s probíhající aukcí volných kmitočtů a posílením ochrany koncových uživatelů mobilních služeb, jednou z nejvýznamnějších regulačních aktivit ČTÚ v oblasti mobilních služeb," uvedl předseda úřadu Pavel Dvořák.

Regulovat se začne později

Úřad již v minulém roce zahájil podle pravidel EU proceduru k stanovení relevantního trhu číslo osm, který zahrnuje přístup a původ volání (originace) ve veřejných mobilních telefonních sítích.

Následně musel provést analýzu trhu, která by umožnila jeho regulaci. Návrh textu analýzy nyní předložil k veřejné diskusi. Ta má skončit na konci ledna, pak bude následovat detailní vyhodnocení uplatněných návrhů, dopracování návrhu analýzy, jeho projednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a notifikace s Evropskou Komisí. Teprve potom bude moci přistoupit k regulaci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!