Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Testování není podmínkou. Odběrové nádražní místo v Pardubicích bude v provozu denně

Ekonomika

  17:42
První cestující mohou od čtvrtka nastupovat do vlaku s čistým svědomím – a to ti, kteří vyráží vlakem z hlavního nádraží v Pardubicích. Správa železnic tam totiž spustila první z řady nádražních testovacích míst, která mají pomoci urychlit návrat cestujících do vlaků. Do projektu se postupně zapojí i nádraží v dalších městech.

Zatím se v rámci spolupráce Správy železnic a společnosti GHC Genetics mohou cestující otestovat na náměstí Jana Pernera, hned vedle hlavního vchodu do haly pardubického nádraží. A ještě během čtvrtečního dopoledne se do nově zbudovaného mobilního kontejneru přišly otestovat desítky zájemců. 

U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum
U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum

„Velká část lidí této možnosti využila právě díky umístění v blízkosti dopravního uzlu. V dalších dnech ale očekáváme další nárůst zájemců,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Antigenní i PCR

Testování není podmínkou pro vstup do vlaku, ale zůstává na dobrovolné bázi, přičemž jednou za tři dny hradí antigenní test zdravotní pojišťovna. Výsledek se testovaná osoba dozví zhruba za deset minut. 

Povinně vyžadované testování u zaměstnanců bylo nezákonné, řekl soud. V současné době už platí jiné opatření

Odběrové nádražní místo v Pardubicích bude v provozu po celý týden, od pondělí do středy zájemcům nabídne i testování metodou PCR. Kromě cestujících se mohou nechat otestovat i kolemjdoucí. Kapacity by měly umožnit odbavit až 300 lidí za den.

Další budou Třebová a Hradec

„Cílem Správy železnic je prostřednictvím rozšíření míst veřejného testování v blízkosti dopravních center usnadnit přístup občanů k antigennímu testování, podpořit návrat cestujících do vlaků i celé společnosti do běžného stavu,“ říká Gavenda. 

Hlavní nádraží v Pardubicích bylo zvoleno jako první kvůli větší frekvenci cestujících, vlastního nádražního testovacího místa by se však v nejbližších týdnech měla dočkat i další města. 

„Následovat budou nádraží v České Třebové a Hradci Králové, kde zatím probíhají přípravy na zřízení testovacích míst a připravuje se potřebné zázemí. Další zvažovanou lokalitou je Praha,“ říká Gavenda.

„Případné další rozšíření veřejných testovacích míst se bude odvíjet od vyhodnocení pilotního provozu ve zmíněných městech. Záviset bude především na zájmu veřejnosti, ale také na ochotě firem testování zajišťovat,“ dodal. alt

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Mohlo by vás zajímat