Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dabéři Simpsonů představili novou knihu o populární rodince

Média

  22:52
PRAHA - V pražském Paláci knih Luxor ve čtvrtek seriáloví dabéři představili knihu Simpsonovi: Rodinná historie s podtitulem Oslava oblíbené televizní rodiny.

Nová kniha k 25. výročí seriálu Simpsonovi foto: jota.cz

Křtu knihy z nakladatelství Jota a následné autogramiády se za velkého zájmu veřejnosti zúčastnili dabéři postav z amerického animovaného seriálu Simpsonovi Vlastimil Zavřel (Homer), Jiří Lábus (Marge) a Helena Štáchová (Líza).

„Dělám to už přes dvacet let a mám postavu Marge rád. Je to taková typická maminka, hodná a dobrotivá. Připomíná mi moji vlastní maminku,“ uvedl Lábus. Štáchová podotkla, že je dobře, že české postavy Spejbla, Hurvínka a Máničky vznikly dříve, protože jinak by mohly být jejich tvůrci obviněni z napodobování Homera, Barta a Lízy.

Nové informace, původní záběry

Kniha Simpsonovi: Rodinná historie doplňuje fakta a vtipy z 25 let jejich existence a uvádí je v dříve neuvedené chronologické podobě. Objemná kniha vycházející v nakladatelství Jota je na 304 stranách naditá obrázky a přináší informace, o kterých fanoušci Simpsonů možná neměli ani tušení. 

Jiří Lábus propůjčuje svůj hlas Marge Simpsonové.

Publikace s textem přeloženým Věrou Petrášovou například obsahuje unikátní původní záběry z prvních dílů série. Barevné koláže a směsice vzpomínek dokumentují vše, co provázelo zrod oblíbené rodiny Simpsonových.

„To je historie mé rodiny a hádám, že i té vaší. Byli jsme u toho, jak se ten příběh valil kupředu, stejně jako ten váš. Nebo jste se narodili až poté, co Simpsonovi začali, a tím pádem máte hodně co dohánět,“ píše v předmluvě tvůrce a výkonný producent seriálu Simpsonovi Matt Groening.

Oblíbená rodinka

Nejdéle vysílaný seriál

Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize. Seriál má aktuálně 26 sérií a 19. února 2012 byla odvysílána jubilejní 500. epizoda.

V nakladatelství Jota na toto téma zatím vyšly publikace Simpsonova kniha moudrosti: Homerova kniha, Bart Simpson: Průvodce životem a Sompsonovi/Futurama: Propletená lapálie.

Groening je vedle Simpsonů tvůrcem seriálu Futurama a držitelem ceny Emmy. Je také autorem kresleného stripu Život v pekle (Life in Hell), jenž si získal pozornost tvůrců jednoho zábavného pořadu, kteří Matta Groeninga požádali o sérii krátkých skečů. Později byl formát rozšířen a dne 17. prosince 1989 byl odvysílán první dvacetiminutový díl o svérázné rodině Simpsonových (v češtině Vánoce u Simpsonových). Pozornost, kterou nový seriál vzbudil, mu pak vynesla místo v hlavním vysílacím čase.

Autoři: ,