Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vaněk: Místo masa prodávají vodu. Chceme být levní, hájí se Albert

Ekonomika

  7:00aktualizováno  20:36
PRAHA - Známý gurmet a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk kritizuje obchody Albert, které prodávají mezi masem i výrobky uměle napuštěné vodou a chemickými stabilizátory. Řetězec teď čelí vlně nevole mezi zákazníky. Pošramocenou pověst hájí tím, že chce lidem nabídnout i levné potraviny.

Šéfkuchař Zdeněk Marcín a Roman Vaněk kritizují masné výrobky z obchodů Albert foto: stream.cz

V nejnovějším vydání internetového pořadu Peklo na talíři si Vaněk vzal na paškál nabídku masa v obchodním řetězci Albert. Jeho zákazníky varuje před takzvanými masnými výrobky a polotovary, které obsahují maso pouze zčásti.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tady Albert nalepil, že tohle maso napíchaný vodou a plný éček, je za výhodnější cenu. Jenže tady ty šmejdi počítají s lidskou blbostí,“ říká zakladatel Pražského kulinářského institutu nad balením vepřové kýty, která obsahuje jen 80 procent masa. Běžná kýta bez umělých přísad totiž v ceně na kilogram vychází úplně stejně.

Vaněk v pořadu uvádí víc příkladů. Třeba výrobek z mletého masa je masem ve skutečnosti pouze z poloviny, zbytek tvoří voda a chemické stabilizátory. Kritický díl seriálu se začal hojně šířit po českých sociálních sítích a řada zákazníků se s ním obrátilo i přímo na Albert.

Masné výrobky

  • Prodej masných výrobků je běžný u všech českých obchodních řetězců. Jedná se o produkty vyrobené z celého, posekaného nebo mletého jatečního masa s přídavkem dalších surovin, přísad a různých pochutin.
  • Nejčastěji jsou upraveny uzením, vařením, pečením, výjimečně jsou syrové – čajovky, bílé a vinné klobásy.
  • Jsou určené k přímé spotřebě nebo k další tepelné úpravě před spotřebou – ohřátí, vaření, smažení.

Server Lidovky.cz oslovil řetězec s žádostí o reakci ve středu.

Slíbené vyjádření ale nepřišlo ani následující den odpoledne. „Diskuzi sledujeme, ale nechceme se unáhlit. Zjišťujeme další informace,“ vysvětlila mluvčí Albertu Dagmar Krausová.

V souvislosti s nespokojenými zákazníky odkazuje Krausová na vyjádření firmy na Facebooku. V něm síť obchodů hájí svůj sortiment s tím, že chce zákazníkům nabídnout i levnější alternativy skutečného masa.

„Albert chce svými řadami mas a masných výrobků pokrýt poptávku svých zákazníků, a to jak z pohledu kvality, tak z pohledu ceny.

Zákazník má tedy vždy na výběr, který produkt a jakého složení si koupí,“ stojí v prohlášení, které se však s přívětivou odezvou facebookových komentářů spíše nesetkalo.

Výrobky z nejprodávanějších

Po zveřejnění tohoto článku se řetězec Albert odhodlal k obšírnějšímu prohlášení, které zaslal v pátek večer. Přinášíme ho v plném znění:

Všechny produkty, které jsou v supermarketech a hypermarketech Albert nabízeny zákazníkům, podléhají přísným kritériím kvality a jsou odebírány pouze od prověřených a certifikovaných dodavatelů a prodávány v souladu s legislativními normami platnými v České republice. Naše zákazníky transparentně informujeme o složení jednotlivých výrobků. 

Svým portfoliem mas a masných polotovarů plně pokrýváme poptávku našich zákazníků, a to jak z pohledu kvality, tak z pohledu ceny. Zákazník má tedy vždy na výběr, který produkt a jakého složení si koupí. Veškeré zboží, které je nabízeno v naší prodejní síti je bezpečné a jeho původ je plně dohledatelný.

Masné polotovary jsou pro snadnější orientaci zákazníků označeny barevně odlišnými etiketami tak, aby nedocházelo k jejich případné záměně. Přesto jsme připraveni znovu přehodnotit srozumitelnost našeho značení a i nadále ji zlepšovat.

Zařazením masných polotovarů do nabídky jsme reagovali na poptávku ze strany našich zákazníků. Jedná se o jedny z nejprodávanějších položek v této kategorii potravin, a to nejen v prodejnách Albert, ale napříč celým trhem.

Naše prodejny jsou pod trvalým dozorem SVS a SZPI. Také v posledních dnech proběhly kontroly masa a masných polotovarů ze strany zmíněných institucí. Z kontrolních protokolů nevyplývá žádné pochybení společnosti Ahold Czech Republic v této oblasti.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...