Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vyrazili o Velikonocích do hobbymarketů a cykloobchodů. Utratili v nich okolo 552 milionů korun

Ekonomika

  14:11aktualizováno  17:11
Praha - Češi přes Velikonoce v hobbymarketech a prodejnách jízdních kol, které se po nuceném uzavření od čtvrtka znovu otevřely veřejnosti, utratili zhruba 552 milionů korun. Je to o 61 procent více než loni, vyplývá ze statistiky společnosti Global Payments, přes jejíž platební terminály v České republice se uskuteční třetina plateb českých hobbymarketů a cykloobchodů. V úterý to sdělil mluvčí společnosti Ondřej Holoubek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Přes terminály Global Payments bylo od čtvrtka do pondělí v hobbymarketech provedeno 127 000 transakcí, při nichž zákazníci utratili přes 177 milionů korun. Průměrná částka za jednu transakci byla 1395 korun. O loňském velikonočním víkendu Češi v hobbymarketech nakoupili za 110 milionů korun, průměrná částka za jednu transakci činila 1219 korun.

Vyšší návštěvnost i tržby za uplynulý prodloužený víkend ve srovnání s běžným obdobím potvrdil v úterý ředitel společnosti Hornbach pro Českou republiku a Slovensko David Kolář. „Během otevírací doby nám ale nevznikaly výraznější špičky odklánějící se od běžné víkendové situace, za což patří poděkování zákazníkům, kteří své návštěvy rozprostřeli do celého dne,“ dodal. Velká poptávka byla podle něj zejména po sezonním zbožím, v případě rostlin se jednalo například o muškáty.

Vyšší prodeje než v běžném prodlouženém víkendu zaznamenali také v prodejnách Mountfield. Lidé kupovali hnojiva, osiva, zeminu či nářadí. „Skokově se zvýšily prodeje sekaček a traktorů. A nejrazantnější nárůst prodejů jsme během tohoto víkendu zaznamenali u elektrokol,“ uvedla mluvčí společnosti Kateřina Böhmová. Bezpečností i hygienická opatření podle ní zákazníci dodržovali.

Do sítě Uni Hobby si podle marketingové ředitelky prodejen Evy Uhlířové lidé přicházeli pro zboží potřebné pro práci na zahradě, stavbě i kutilské činnosti. Zákazníci se podle ní zpravidla řídili všemi bezpečnostními opatřeními. „Mimoto, na základě vlastního pokynu, byl usměrňován počet nakupujících zákazníků v jednom okamžiku, rámcově na 100 osob. Těchto opatření se budeme držet i nadále,“ řekla Uhlířová.

V prodejnách jízdních kol lidé podle Global Payments od čtvrtka do pondělí kartou zaplatili zboží za 18,3 milionu korun, průměrná útrata dosáhla 3569 korun. Loni Češi v cykloprodejnách ve stejném období nechali 11,4 milionu korun.

V České republice kvůli vládním opatřením je od 14. března uzavřená většina prodejen. Postupně se režim uvolňuje a před Velikonocemi dostaly výjimku hobbymarkety, kde mohli dosud nakupovat jen podnikatelé, a prodejny jízdních kol. V úterý by měla vláda projednat harmonogram dalšího otevírání prodejen a služeb.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat