Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Žaluda končí v představenstvu Českých drah, dozorčí rada zvolila nové vedení

Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dozorčí rada Českých drah v novém složení odvolala všechny čtyři členy představenstva národního dopravce včetně Petra Žaludy a Romana Bočka, který je stíhaný v kauze politických trafik. Žaluda zatím zůstává generálním ředitelem Českých drah. Hned v úterý večer zvolila nové tříčlenné představenstvo.

Více než pětiletá éra Petra Žaludy v čele Českých drah pomalu končí. Zda zůstane generálním ředitelem drah, rozhodne nové představenstvo. Hlavním důvodem jeho odvolání představenstva bylo dosahování výsledků hospodaření drah za cenu zadlužování společnosti, což ohrožuje její zaměstnanost, řekl v České televizi ministr dopravy Zdeněk Žák.

Nové představenstvo ČD

Dozorčí rada Českých drah v úterý večer zvolila nové tříčlenné představenstvo státní společnosti. Usednou v něm Dalibor Zelený, Daniel Kurucz a Pavel Švagr. Řekl to předseda odborového sdružení železničářů a člen dozorčí rady drah Jaroslav Pejša. Odpoledne nová dozorčí rada odvolala dosavadní čtyřčlenné představenstvo v čele s jeho předsedou Petrem Žaludou. Zda Žaluda zůstane generálním ředitelem ČD, rozhodne nové představenstvo.


Druhým důvodem podle něj byly velkorysé výdaje na neproduktivní aktivity firmy, například nárůst nákladů na právní služby. „Nechci to ovlivňovat, protože dozorčí rada je samostatný orgán, ale myslím si, že dala jednoznačný signál, že problémy Českých drah jsou tak vážné, že budou nutné i personální zásahy v managementu,“ řekl k možnosti Žaludova odvolání z funce generálního ředitele Žák. Změny lze podle něj čekat „velmi brzy“.

Žák usiloval o Žaludův konec v čele Českých drah už v roce 2009, kdy byl peřdsedou dozorčí rady drah a současně i náměstkem ministra dopravy Petra Bendla.

Diskuse o blížícím se odvolání šéfa drah Žaludy rozvířila výměna většiny členů dozorčí rady, kterou nový ministr dopravy Žák prosadil 19. července. Z dozorčí rady se tehdy museli poroučet téměř všichni zástupci někdejších vládních stran (ODS, TOP 09, LIDEM), o jejichž setrvání v kontrolním orgánu dopravce rozhoduje vláda.

ODS: Vláda bez důvěry chce co nejrychleji obsadit pozice

„Je zcela v pravomoci vlády dělat personální změny, ale nemělo by to dělat vláda bez důvěry,“ řekl LN bývalý ministr dopravy Petr Bendl (ODS). „Personální změny, do kterých se pustila tato vláda, aniž má důvěru, a navíc v krátkém čase, rozhodně nepůsobí tak, že by byly odborným vedením resortu. Podle mého názoru tyto kroky potvrzují, že jde o to co nejrychleji obsadit co nejvíce pozic ve státní správě a státních podnicích,“ míní pak úřadují šéf ODS Martin Kuba.

ČSSD: Důležitá je stabilizace

ČSSD je v hodnocení zatím opatrná. „Odvolání představenstva ČD je plně v kompetenci dozorčí rady společnosti a chceme věřit, že jde o krok ke stabilizaci firmy. Proto se chceme rychle seznámit s podklady, které vedly dozorčí radu k tomuto kroku. Pokud by k tomu neměla opravdu závažné důvody, budeme požadovat vyvození osobní zodpovědnosti po těch, kteří takto rozhodli," prohlásil stínový ministr dopravy a místopředseda strany Milan Chovanec.

„Od nového představenstva očekáváme především komplexní pohled na dopravní obslužnost a finanční stabilizaci společnosti, a to především v ČD Cargo,“ dodal.

Ředitel, který zažil osm ministrů

  • Žaluda strávil v křesle generálního ředitele ČD téměř pět a půl roku, což je nejdéle ze všech ředitelů. Podobně dlouho vydržel ve funkci jen Dalibor Zelený, který národního železničního dopravce vedl čtyři a půl roku, od září 1998 do března 2003. Ostatní šéfové drah v éře samostatné České republiky vydrželi v křesle nejčastěji kolem dvou let.
  • Velkým kritikem Žaludova vedení ČD je bývalý dlouholetý předseda Odborového svazu železničářů a bývalý člen dozorčí rady Jaroslav Dušek. V roce 2009 řekl, že se vedení firmy chová jako drancující loupežníci.
  • Už v létě 2010 se v médiích spekulovalo o brzkém Žaludově konci v čele ČD. Důvodem byla kritika ze strany několika vlivných politiků, kterým vadilo, že Žaluda odvolal tehdejšího šéfa ČD Cargo Josefa Bazalu, aniž by to předem konzultoval například s ministrem dopravy. O Žaludově nedobrovolném odchodu se v tisku spekulovalo také na podzim 2011. Šéf ČD tehdy o místo nepřišel, ale podle novin mu byly omezeny pravomoci.
  • Počátkem letošního roku žádal Žaludovo odvolání z čela ČD podnikatel Radim Jančura, provozovatel konkurenční železniční společnosti RegioJet.
  • V únoru 2011 média informovala o tom, že Žaluda odletěl na golf do Spojených arabských emirátů ve společnosti několika významných byznysmenů, mimo jiné s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem nebo šéfem firmy Škoda Transportation Tomášem Krskem. Škoda Transportation přitom patří k významným dodavatelům ČD.
Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda

Petr Žaluda (47) začínal v brněnském Zetoru a nizozemské poradenské společnosti Stork Demtec. V letech 1993 až 1996 pracoval ve společnosti Ernst&Young. Od roku 1996 byl ředitelem penzijního fondu Winterthur. V roce 2002 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva pojišťovny Winterthur (později přejmenované na Credit Suisse Life and Pensions, poté opět Winterthur a poté AXA) a byl členem statutárních orgánů řady společností skupiny AXA.

, ,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...