Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velké firmy běsní: novela zákona vyřazuje z tendrů giganty jako ČEZ či O2

Ekonomika

  9:24
PRAHA - Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje ze všech veřejných tendrů řadu velkých společnostní, mezi nimi například ČEZ, Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2. Všechny totiž mají akcie na majitele. Společnosti se proti novele bouří.
Akcie-ilustrační foto

Akcie-ilustrační foto foto: Reprofoto

Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno.

Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů ale z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele, píše MfD.

Samotné akcie na majitele ovšem neznamenají, že nelze dohledat vlastníka firmy. Podle MfD stačí, když jsou zaknihované a majitelé jsou tak evidováni u Střediska cenných papírů.

Společnosti, které mají akcie na majitele, jsou se zněním novely nespokojeny. Na ministerstvo pro místní rozvoj, garanta legislativy kolem veřejných zakázek, se už dopisem obrátila Komerční banka a také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Eurovia, Hochtief a Telefónika O2 zase narychlo svolávají mimořádné valné hromady, aby formu svých akcií změnily.

"Smysl novely, a to boj s korupcí, je chvályhodný, tato forma ale přinese všem společnostem obchodovaným na burze zcela zbytečné komplikace. Budeme nuceni svolat mimořádnou valnou hromadu, kde požádáme naše akcionáře o změnu akcií z majitele na jméno," uvedl Jakub Chytil, šéf právního oddělení Telefóniky O2.

Autor pozměňovacího návrhu, exposlanec ODS Jiří Polanský, MfD řekl, že už moc nechce rozebírat, proč tuhle úpravu navrhl. "Pořád se mluvilo o transparentnosti, tak buď ji chtějí, nebo ne. Ale určitě jsem nechtěl nikomu škodit," uvedl. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský podle mluvčího Jana Štolla o problému ví a způsob řešení sdělí "v nejbližší době".

Autor:

Mohlo by vás zajímat