Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Playboy se potápí. Akcionáři, prodejte zajíčka a prchejte

Ekonomika

  15:44
NEW YORK - Právě teď je zřejmě ten správný čas na to, aby se akcionáři americké společnosti Playboy Enterprises svých akcií zbavili. Není žádným tajemstvím, že firma, která točí filmy a vydává časopisy pro dospělé, už zažila lepší časy. Nabídka jejího zakladatele, že celou firmu odkoupí, tak může být poslední možností, jak loď opustit. Píše to ekonomický list The Wall Street Journal.

Marge Simpsonová na obálce Playboye foto: Reuters

Zakladatel Playboye Hugh Hefner v pondělí překvapivě oznámil, že nabídne 5,50 USD za každou akcii firmy, kterou v roce 1953 založil. Vzhledem k tomu, že se jedna akcie na burze v New Yorku předtím prodávala jen za 3,94 USD, může se to jevit jako nabídka velmi kulantní. Před pěti lety ale akcie stály 15 dolarů a od té doby s menšími výkyvy jen klesají.

Čtěte více:

Na akciích Playboye těžko někdo zbohatne, tedy pokud s nimi nespekuluje a nevyužívá jejich cyklických výkyvů. Firma za poslední dva roky prodělala 211 milionů dolarů (asi 4,3 miliardy Kč) a vytrvale jí klesaly tržby. Navíc je těžké odvodit i skutečnou hodnotu firmy - tu dokáže vyčíslit asi jen sám Hefner, poznamenává list.

Zachrání se? To ukáže čas
Podnik má teď nového šéfa, kterým se nedávno stal Scott Flanders. Ten se snaží firmu ozdravit, snižuje náklady a chce prodat co nejvíce licencí, aby jí zajistil růst. Investoři z toho ale ještě dlouho nepoznají, zda je to ten správný přístup a zda firmě skutečně pomůže. To se ukáže až s odstupem času.

Je přitom rozumné se domnívat, že Hefner má nějaký lepší nápad. Ve vedení firmy už sice nefiguruje, pořád má ale na její chod vliv a má většinu akcií s hlasovacími právy. Otázkou ale je, zda Hefner svůj záměr prosadí. Sice za ním údajně stojí společnost Rizvi Traverse Management, to však není zárukou úspěchu. Hefner už vlastní třetinu firmy a na odkup zbytku bude potřebovat asi 123 milionů dolarů.

Ve hře je ale také možnost, že Hefner jen vypouští balónky a testuje si, zda na jeho záměr bude nějak reagovat konkurence. A podle listu Financial Times konkurence opravdu zareagovala. List přišel se zprávou, že zájem o Playboy vyjádřil Marc Bell ze společnosti FriendFinder. Ta vlastní podobně zaměřenou společnost Penthouse.

Pokud by se o Playboy rozhořela bitva, akcionáři by mohli vydělat ještě víc. Jenže o převzetí Playboye se mluvilo i loni a nakonec z toho nebylo nic. Investoři, kteří vlastní akcie firmy se zajíčkem ve znaku, by tak měli raději využít nenadálého růstu, akcie prodat a jít, uzavírá list.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat