Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký chorvatský výprodej: přepravce koupili Rumuni

Ekonomika

  12:50
ZÁHŘEB - Chorvatsko pokračuje v krocích ke zlepšení stavu veřejných financí. Vláda v Záhřebu oznámila, že se rozhodla prodat většinový podíl v nákladním železničním přepravci HZ Cargo rumunské společnosti GFR. Do roku 2017 se také sníží počet chorvatských vojáků o zhruba 15 procent na 15 tisíc.

Evropská vojenská jedenotka vztyčuje chorvatskou vlajku před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku. foto: Reuters

Chorvatsko, které se tento měsíc stalo členem Evropské unie, se už pátým rokem nachází v hospodářské recesi a dostalo varování od Evropské komise kvůli rostoucímu dluhu a deficitu veřejných financí.

Prodej 75 procentního podílu v HZ Cargo, jehož dokončení se očekává příští měsíc, vládě přinese 220 milionů kun (760 milionů korun). Dalších 220 milionů kun GFR investuje přímo do HZ. Převezme rovněž veškeré závazky podniku v hodnotě 600 milionů kun.

ČTĚTE TAKÉ:

O národního nákladního přepravce se podle agentury Reuters zajímala také česká firma AWT, ve které má podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Chorvatská vláda letos počítá s mírným poklesem rozpočtového deficitu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu z loňských 3,8 procenta. Schodek by tak zůstal nad tříprocentní hranici, která je limitem stanoveným Evropskou unií, píše agentura Reuters.

Chorvatsko již minulý týden schválilo dlouho očekávaný plán prodeje většinového podílu v poslední státní bance Hrvatska Postanska Banka (HPB) a minoritního podílu v hlavní pojišťovně Croatia Osiguranje (CO). Podle státního rozhlasu chce vláda z prodeje získat zhruba dvě miliardy kun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!