Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většinu lidí zastřelí civilisté. Kalašnikov boduje levnými náboji

Ekonomika

  17:33
ŽENEVA - Velká většina lidí, kteří zemřou při násilnostech za použití střelné zbraně, je zabita mimo oblasti válek nebo jiných konfliktů. Tři čtvrtiny střelných zbraní totiž podle studie švýcarského Graduate Institute mají v držení civilisté.

Legendární "kalašnikov" se prý chystá do důchodu foto: Shutterstock

Institut v aktuální studii zjistil, že mezi lety 2004 a 2009 zemřelo násilnou smrtí v průměru 526 tisíc lidí ročně. Devadesát procent případů ozbrojeného násilí se přitom odehrálo mimo mezinárodní konflikty nebo občanské války.

Výzkum přitom odhalil, že ve 42 až 60 procentech smrtonosných násilností sehrála hlavní úlohu střelná zbraň a že civilisté mají v držení zhruba tři čtvrtiny z celkem zhruba 875 milionů zbraní ve světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum, který sponzorovalo švýcarské ministerstvo zahraničí a další vlády, zahrnoval použití vojenských malých zbraní i lehkých zbraní jako revolvery, pušky, samopaly a také komerční střelné zbraně.

Studie například zjistila, že existuje silná vzájemná souvislost mezi vývojem cen střeliva v Libanonu a oblíbeností určitých modelů zbraní používaných syrskými povstaleckými bojovníky.

Kalašnikov je stálice

Například belgická útočná zbraň FN FAL se stala pro syrské bojovníky "nepoužitelnou", když cena jedné patrony dosáhla tří dolarů. Naopak nejrozšířenější vojenské zbraně, jako jsou ruský samopal Kalašnikov AK-47 nebo americká útočná puška M16, přežívají právě díky nízkým cenám nábojů, ačkoli cena samotných zbraní nijak nízká není.

Jedním z dalších závěrů je, že zbraně domácí výroby - většinou minomety, pistole a brokovnice - jsou převládajícím typem střelných zbraní například mezi nikaragujskými gangy, které se vynořily po tamní občanské válce.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat