Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vláda by neměla předčasně šetřit, míní Švejnar. V globální ekonomice podle něj dojde ke dvěma velkým změnám

Jan Švejnar | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Současná vyšší inflace může být jen dočasná a na nynějším růstu platů není nic špatného, protože odráží vyšší produktivitu a pomáhá celé společnosti, vysvětluje ekonom Jan Švejnar, ředitel think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd a vyučující na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Centrální banka by podle něj měla být opatrná při zvyšování úroků a vláda by ještě tento a příští rok měla podporovat ekonomiku svými mimořádnými výdaji.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Jaký je současný výhled vývoje světové ekonomiky? A proč roste inflace
Máme konjunkturu, ale rychlý růst, který byl v prvním pololetí, se nyní zpomaluje. Většina světa se už dostala nad úroveň výroby roku 2019, z velkých celků si vedou poměrně dobře Spojené státy a Čína, Evropa trochu pokulhává. My máme též poměrně pomalé tempo růstu, ještě jsme se nedostali na úroveň HDP roku 2019. Německá průmyslová výroba, na niž jsme navázáni, se dokonce minulý měsíc propadla.

Oběti úspěchu. Unie řeší drahé povolenky na vypouštění emisí

Do toho přicházejí další vlivy. Vzestup ekonomiky je ohrožen tím, že jsou problémy s logistikou a že se zpřetrhaly dodavatelské řetězce. Dovozci nejsou schopni dodat vstupy, které jsou potřebné pro výrobu. Například v průběhu lockdownů se propadla poptávka po bavlně, pěstitelé bavlny pak tolik nezaseli, výsledkem je nedostatek bavlny, který přejde až s příští úrodou. Všichni výrobci, kteří potřebují bavlnu, jsou tím ovlivněni až do příští sezony. Podobné je to třeba s čipy do aut. Zvýšila se navíc i cena ropy a zemního plynu. Tyto faktory a velká nejistota, která se od toho odvíjí, se promítají do inflace. Jde převážně o inflaci celosvětovou, nikoliv něco, co by bylo specificky naše.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!