Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vláda zatím osvětu nechystá, nahrazují ji média

Poštovní doručovatelka roznáší informační letáky o koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka roznáší informační letáky o koronaviru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Osvětu o tom, co obnáší život ve stínu koronaviru, šíří ve veřejnosti média takříkajíc na vlastní pěst. Česká vláda, na rozdíl od jiných zemí, žádnou kampaň s opakujícími se spoty v televizi a rádiích, inzercí v novinách a bannery na webech nechystá.

„Teď řeším respirátory. Až je sem dostanu, budu řešit osvětovou kampaň,“ uvedl na dotaz LN ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Tiskové oddělení vlády ani na opakované žádosti LN neodpovědělo. Nevyjádřilo se ani ministerstvo zdravotnictví.

Jedinou „státní“ osvětu představovaly letáky se základními informacemi o tom, co koronavirus je a jaké hygienické předpisy dodržovat. Pět milionů kusů distribuovala do schránek občanům minulý týden Česká pošta. Řidičům na hraničních přechodech rozdávali letáky policisté. Letáky ale samozřejmě nemohou obsahovat aktuální informace o vývoji situace, která se velmi rychle mění, často v řádu hodin. To dokáží jen elektronická média, televize a rádia.

Těsně před vyhlášením celostátní karantény provedla agentura Nielsen Admosphere průzkum pro Asociaci komunikačních agentur (AKA), z níž vyplývá, že více než čtyři pětiny lidí byly spokojeny s informovaností o opatřeních ze strany vlády, ale 65 procent respondentů nevěřilo, že by jim stát pomohl v potížích, do nichž se mohou v souvislosti s vládními opatřeními dostat. Výrazně nižší míru důvěry ve schopnosti státu přitom vykazovali muži se středoškolským vzděláním z malých obcí a pak obyvatelé Prahy a středních Čech.

„Nejdůležitějším zdrojem informací, na základě kterého si tvoří názor na situaci, je televizní zpravodajství. To uvedla polovina respondentů, čtvrtina čerpá ze zpravodajských webů. Jen přibližně desetina pokládá za nejdůležitější zdroj weby státních institucí,“ uvedl pro LN ředitel AKA Marek Hlavica.

Lidové noviny tedy oslovily média, počínaje veřejnoprávními, která také uvedla, že žádný státní úřad neprojevil zájem o spolupráci s nimi. „Oficiální žádost ČTK neobdržela,“ sdělila LN mluvčí České tiskové kanceláře Martina Vašíčková. V podstatě stejnými slovy reagoval ředitel komunikace Českého rozhlasu Jiří Hošna. 

„Český rozhlas žádný požadavek na vytvoření či vysílání osvětové kampaně od státu neobdržel,“ řekl a jedním dechem dodal: „Jako médium veřejné služby se ale snažíme dělat maximum. Aktuální informace i informace související s prevencí, vývojem onemocnění v ČR i ve světě, nejrůznější přehledy a podobně poskytujeme veřejnosti 24 hodin ve vysílání našich stanic i na zpravodajském webu iRozhlas.cz či na sociálních sítích.“

Televize Prima rozjíždí velkou akci navzdory tomu, že ji neoslovil nikdo z vlády se žádostí o vytvoření a odvysílání osvětové kampaně. „Skupina Prima ale ve spolupráci s pořadem Modrý kód a Českým červeným křížem rozjela vlastní osvětový projekt, který navazuje na dlouhodobou osvětovou kampaň seriálu Když jde o život. V té hlavní tváře Modrého kódu edukují veřejnost o základech první pomoci. Aktuálně jsme tak zareagovali na mimořádná opatření Bezpečnostní rady státu ČR a spustili osvětovou kampaň s návodem, jak by veřejnost měla správně dodržovat hygienu a jak může eliminovat riziko nákazy koronavirem. Tato kampaň poběží nejen v rámci našich médiích a na sociálních sítích, ale plánujeme i inzerci v tištěných a online médiích,“ sdělil LN marketingový ředitel skupiny Prima Aleš Pýcha.

Pořady pro děti v televizi i rozhlase

Od pondělního rána vysílá Česká televize zábavně-vzdělávací program s názvem UčíTelka, jehož garantem je ministerstvo školství. První den vysílání pořad sledovalo průměrně 147 tisíc diváků. Český rozhlas začal pro školáky na prvním stupni vysílat od úterý na Rádiu Junior hodinový vzdělávací program.

„Zařazením vzdělávacího pořadu pro děti reagujeme na současnou mimořádnou situaci, během které nemohou děti navštěvovat školy. Naším cílem je dětem poskytnout vědomosti v zábavném formátu a rodičům nabídnout další možnost, jak doplnit domácí studium,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Média jsou připravená na krizi. „Krizový štáb Českého rozhlasu vytvořil scénáře a postupy, jaká opatření přijmout v různých situacích, abychom nadále mohli veřejnosti poskytovat program na všech našich stanicích,“ uvedl Jiří Hošna. Připraveni jsou i mobilní operátoři, kteří lidem rozesílají nejdůležitější SMS zprávy.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!