Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhrazené pruhy pro autobusy přibydou. Praha plánuje 17 nových

Ekonomika

  18:03
PRAHA - Praha se letos chystá vyznačit na 17 místech nové vyhrazené pruhy pro autobusy. Dále plánuje 13 nových opatření pro tramvaje včetně úpravy semaforů. Cílem je zlepšit průjezd vozů MHD Prahou. Novinářům to v pondělí řekli náměstek primátorky Petr Dolínek a Martin Šubrt, zástupce ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Zda a kdy budou všechna opatření uskutečněna, není jasné.

Vyhrazený pruh pro autobusy na Strakonické. foto: Pražská integrovaná doprava

„Lokality byly vybrány na základě zkušeností řidičů dopravního podniku i soukromých dopravců a zjišťováním Ropidu. Není to účelnost sama pro sebe,“ řekl Dolínek.

Město má vytipovánu devítku nejproblematičtějších míst. Mezi nimi jsou například v Praze 6 Svatovítská ulice, Jugoslávských partyzánů nebo křižovatka Vypich. Tady dopravu zhoršilo loňské zprovoznění tunelu Blanka. V ulici Jugoslávských partyzánů by měl být nový vyhrazený pruh, ve Svatovítské by měly mít autobusy povolen vjezd na tramvajové koleje a na Vypichu by mělo dojít k úpravě semaforů.

Problémy má s plynulostí Praha také na Karlově náměstí v Praze 2, kde budou upraveny semafory, stejně jako na křižovatce Chodovské a U Plynárny v Michli. Nový jízdní pruh bude obousměrně také na Průmyslové a na sjezdu z Barrandovského mostu do Modřanské.

Podle Šubrta prospějí preferenční opatření nejen provozu, ale přinesou také úspory. „Zvýší-li se plynulost dopravy, tak můžeme uspořit počty vozů na lince, pohonné hmoty nebo elektřinu. Uspořené prostředky pak můžeme použít na rozvoj MHD ve vybraných lokalitách,“ řekl.

V loňském roce vznikly pruhy pro autobusy například na Evropské, a to v součtu na 1650 metrech. Cesta vozů se tudy zrychlila o tři až pět minut. Nový pruh pro autobusy vznikl loni v listopadu i na Strakonické, kde cestujícím zkrátil cestu o čtyři až šest minut. Pruh pro autobusy měří 890 metrů.

V Praze je téměř 27 kilometrů pruhů pro autobusy, na 11 kilometrech mohou jezdit po tramvajových kolejích. Na 189 křižovatkách platí preference MHD a na 200 křižovatkách semafor pozná přijíždějící autobus. V případě tramvají platí přednost MHD na 189 semaforech.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat