Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Výluka v Praze odřízne tramvaje od depa. Zakotví u speciální ‚prohlížecí‘ jámy

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Neobvyklou stavbu teď staví na okraji hlavního města pražský dopravní podnik. Na barrandovské tramvajové smyčce vzniká v těchto dnech tzv. prohlížecí jáma, v níž bude možné kolejové vozy během léta udržovat. O­ prázdninách totiž projde rekonstrukcí smíchovská Nádražní ulice – a kvůli tomu budou tramvaje jezdit jen v úseku mezi Barrandovem a Hlubočepy, přičemž se nedostanou do vozovny.

Výstavba prohlížecí jámy na barrandovské tramvajové smyčce v Praze. foto: Facebook Pražské tramvaje

Praha opraví tramvajovou trať v Nádražní ulici. Je v nejhorším stavu z celé metropole

Výluka by měla trvat od 8. července do 8. září. Během tohoto období, kdy v Nádražní ulici dojde k ­přeložce kabelovodu a kanalizace, nezbytné před chystanou opravou kolejí, nechá dopravní podnik na trati několik tramvají. Kvůli rekonstrukci ale zůstanou odříznuté od zbytku sítě, bez možnosti dojet do dílen ve vozovně. „Pracovní jáma tak poslouží pro provádění kontroly a údržby na podvozku vozidel,“ řekl LN technický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

Prohlížecí prohlubeň nyní vzniká u vnější koleje smyčky. Společně s ní se na místě nově objeví i ­zázemí pro zaměstnance a strážné, kteří by měli dohlížet na okolí nekryté jámy. Zástupci DPP spolu s vedením města původně zvažovali, že by na celou „výlukovou“ trasu nasadili kloubové autobusy; nakonec se rozhodli pro nasazení jednovozových souprav s dvouminutovým intervalem.

„Na souběžné silnici vedoucí od Barrandovského mostu k sídlišti Barrandov je totiž svedena doprava do jednoho pruhu. Autobusy by tam špatně projely,“ vysvětlil Šurovský.

Podobná pracovní jáma není dle Šurovského nějakým unikátem. Podobná existuje v metropoli na tramvajové smyčce Dvorce v Podolí. Městský dopravce ji využíval, zejména když byl zaveden provoz bez vozovny mezi Podolskou vodárnou a Braníkem, respektive Modřany. „Vzpomněli jsme si tak na zkušenosti z dřívějška,“ řekl technický ředitel DPP s ­tím, že servisní prohlubeň lze spatřit také v Jablonci nad Nisou.

Jáma na barrandovské smyčce zůstane i po prázdninové výluce, pouze ji zakryjí. Dopravní podnik ji využije i v příštím roce, kdy se provoz v tomto úseku přeruší na mnohem delší čas. Dojde totiž k ­rekonstrukci samotné tramvajové tratě, což vyjde předběžně na 138,5 milionu korun. Jáma by mohla posloužit i v budoucnu, například při plánovaných stavebních změnách u autobusového nádraží Na Knížecí. Tramvaje by se tak mohly pohybovat mezi Barrandovem a Smíchovským nádražím.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!