Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vyšší úroky daly do pohybu desítky tisíc střadatelů. Banky hlásí příliv klientů, zlepšují zhodnocení peněz

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Spořicí účty se staly v posledních týdnech přívětivějším místem, desítky tisíc klientů se kvůli tomu daly do pohybu. Zakládají nové účty nebo jdou za lepším jinam. Doba se mění a banky se musí víc snažit. Důvod je jednoduchý: Česká národní banka (ČNB) na podzim několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu.
  20:30

Banky rozjely závod o nejlepší spořicí účet. Která nabízí nejvíc a za jakých podmínek

Tím sice zdražila půjčky, ale zároveň vytvořila tlak na banky, aby vytvořily lepší podmínky pro spoření. To se stalo – velcí i malí hráči na trhu zvedli úroky, které se dosud pohybovaly kolem nuly.

Většina bank, které Lidovky.cz oslovily, potvrdila, že se to podepsalo na přílivu zákazníků. „Zvyšující se sazby akcelerovaly meziroční nárůst počtu klientů s běžným účtem, který díky více než dvouprocentnímu úročení plní i roli spořicího účtu,“ říká Jakub Švestka, mluvčí Expobank. Zájem o tento produkt se podle něj zvýšil o desítky procent.

Co banka, to změna

Menší hráči na trhu mají výraznější vůli rvát se o klienty než bankovní obři, kteří zákazníky počítají v milionech. Zpravidla nabízejí lepší úročení. Třeba Trinity, jedna z nejmladších bank na trhu, si od této „akce“ (úspory úročí více než dvěma a půl procenty) slibuje brzké pokoření hranice 35 tisíc klientů. K milionu se blíží Air Bank, za poslední dva měsíce si připsala deset tisíc nových zákazníků.

Na českých účtech se kupí úspory, i když ztrácejí hodnotu. Do čeho investovat?

Téma je důležité i pro lidi, kteří mají peníze uložené u velkých bank. Česká spořitelna od včerejška zvýšila sazbu pro velkou část klientů z 0,2 na 1,5 procenta. To ale inflaci nepokryje. Meziroční míra zdražování míří k pěti procentům. Lidově řečeno, je to však lepší než nic. 

Co dál? „Je pravděpodobné, že se budeme soustředit spíše na růst motivace klientů k využívání investičních produktů, které na rozdíl od spořicího účtu mohou porazit inflaci,“ popsal mluvčí spořitelny Filip Hrubý. Vyšší zájem o spoření, podpořený pandemií a inflací, potvrzuje ČSOB.

„Do hry se vrací termínované vklady. Očekáváme i zvýšení zájmu o fondy krátkodobých dluhopisů či velmi opatrné smíšené fondy,“ říká mluvčí ČSOB Patrik Madle. Komerční banka se na změny spořicích produktů chystá. Detaily zveřejní počátkem ledna.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat