130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Vyšší úroky daly do pohybu desítky tisíc střadatelů. Banky hlásí příliv klientů, zlepšují zhodnocení peněz

Ekonomika
  •   20:30
Spořicí účty se staly v posledních týdnech přívětivějším místem, desítky tisíc klientů se kvůli tomu daly do pohybu. Zakládají nové účty nebo jdou za lepším jinam. Doba se mění a banky se musí víc snažit. Důvod je jednoduchý: Česká národní banka (ČNB) na podzim několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu.

Banky rozjely závod o nejlepší spořicí účet. Která nabízí nejvíc a za jakých podmínek

Tím sice zdražila půjčky, ale zároveň vytvořila tlak na banky, aby vytvořily lepší podmínky pro spoření. To se stalo – velcí i malí hráči na trhu zvedli úroky, které se dosud pohybovaly kolem nuly.

Většina bank, které Lidovky.cz oslovily, potvrdila, že se to podepsalo na přílivu zákazníků. „Zvyšující se sazby akcelerovaly meziroční nárůst počtu klientů s běžným účtem, který díky více než dvouprocentnímu úročení plní i roli spořicího účtu,“ říká Jakub Švestka, mluvčí Expobank. Zájem o tento produkt se podle něj zvýšil o desítky procent.

Co banka, to změna

Menší hráči na trhu mají výraznější vůli rvát se o klienty než bankovní obři, kteří zákazníky počítají v milionech. Zpravidla nabízejí lepší úročení. Třeba Trinity, jedna z nejmladších bank na trhu, si od této „akce“ (úspory úročí více než dvěma a půl procenty) slibuje brzké pokoření hranice 35 tisíc klientů. K milionu se blíží Air Bank, za poslední dva měsíce si připsala deset tisíc nových zákazníků.

Na českých účtech se kupí úspory, i když ztrácejí hodnotu. Do čeho investovat?

Téma je důležité i pro lidi, kteří mají peníze uložené u velkých bank. Česká spořitelna od včerejška zvýšila sazbu pro velkou část klientů z 0,2 na 1,5 procenta. To ale inflaci nepokryje. Meziroční míra zdražování míří k pěti procentům. Lidově řečeno, je to však lepší než nic. 

Co dál? „Je pravděpodobné, že se budeme soustředit spíše na růst motivace klientů k využívání investičních produktů, které na rozdíl od spořicího účtu mohou porazit inflaci,“ popsal mluvčí spořitelny Filip Hrubý. Vyšší zájem o spoření, podpořený pandemií a inflací, potvrzuje ČSOB.

„Do hry se vrací termínované vklady. Očekáváme i zvýšení zájmu o fondy krátkodobých dluhopisů či velmi opatrné smíšené fondy,“ říká mluvčí ČSOB Patrik Madle. Komerční banka se na změny spořicích produktů chystá. Detaily zveřejní počátkem ledna.

Autor: Michal Pavec
  • Vybrali jsme pro Vás