Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Walt Disney expanduje na českém televizním trhu

Ekonomika

  10:59
PRAHA - Americký zábavní kolos Walt Disney chce v Česku zasáhnout širší publikum. V Praze to oznámil ředitel Disney Channels pro střední a východní Evropu Maciej Bral. Svůj dosavadní televizní kanál Jetix proto společnost ve zdejších kabelových a satelitních sítích nahradí od 19. září stanicí Disney Channel.

Zpěvačka Ewa Farna s figurkou Mickey Mouse při slavnostním uvedení kanálu Disney do ČR foto: Disney

Tu bude podle jejích zástupců nově od září možné přijímat prostřednictvím dvou předních zdejších satelitních platforem CS Link a Skylink. Stejně jako dosud Jetix zůstane Disney Channel nadále dostupný také na satelitu Digi TV, v kabelu UPC či v televizi přes internetovou přípojku (IPTV) Telefóniky O2. V Česku teď podle Macieje Brala dosahuje do 38 % domácností.

S rozšířením distribučních cest se bude Disney snažit nonstop vysíláním plně v češtině zasáhnout i starší děti, než pro které dosud vysílá Jetix. Zaměří se přitom na dvě věkové skupiny – předškoláky od 2 do 5 let a školáky od 6 do 14 let – a jejich rodiny.

Předškolákům bude určen každodenní programový blok Playhouse Disney, který v nich má prostřednictvím zábavy posilovat rozumové či motorické schopnosti i sociální dovednosti. "Výchova malých dětí nespočívá jen v tom, že se naučí písmena a číslice," říká ředitel Bral.

Pro starší bude Disney vysílat hrané filmy (třeba Muzikál ze střední, Rocktábor či Program na ochranu princezen) a seriály (mezinárodní hit Hannah Montana, dosud s 291 miliony diváků ve více než stovce zemí světa, dále Jonas nebo animovaní Phineas a Ferb). V programu nového kanálu zůstanou také nejoblíbenější pořady ze stanice Jetix jako H2O či Lazy Town.

Disney tady rovněž možná časem zavede praxi z jiných zemích Evropy, totiž že založí místní kreativní centrum pro vymýšlení a výrobu původních pořadů, které se pak budou moci dostat na mezinárodní úroveň všude tam, kde Disney vysílá. V Evropě už taková centra fungují v Londýně, Paříži a Miláně.

Řada pořadů Disney Channel má významnou hudební složku, také tu kromě běžného dabingu chce společnost nechat místní tvůrce nejen překládat do češtiny, ale i interpretovat.

Program Jetix, který nová stanice vystřídá, je v Česku nejsledovanějším dětským kanálem. Společnost Walt Disney si v budoucnu neuzavírá cestu do dalších českých domácností ani prostřednictvím pozemních digitálních sítí. "Český trh se vyvíjí velmi rychle, proto zkoumáme všechny možnosti," řekl LN ředitel Maciej Bral. Podle něj se ale v první fází soustředí, aby úspěšně proběhlo uvedení Disney Channel do kabelových a satelitních sítí.

Nevylučuje přitom, že časem by v Česku mohl přibýt i kanál Disney XD, zaměřený hlavně na chlapce od 6 do 18 let. Ten má letos v říjnu v Německu také nahradit Jetix, neboť tuto svou značku Disney postupně utlumuje na všech trzích.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat