Lidovky.cz: Ceny ropy poměrně výrazně poklesly, ale benzín zlevňoval jen pozvolna. Čím je to způsobeno?
Faktorů je více. První věc je kurz koruny vůči dolaru, který částečně kompenzuje klesající ceny ropy. Ta se snížila až na 70 korun za barel, na druhé straně ale česká koruna vůči americkému dolaru oslabovala. Vyjádřeno v korunách pak pokles v nebyl tak výrazný jako v dolarech. Důležité ale je, že cena ropy jako suroviny se na koncové ceně podílí jen z třetiny. Nejdůležitější složkou jsou daně. Konkrétně daň spotřební a DPH (spotřební daň na benzín stoupla v roce 2010 a Česko se tak podle tehdejších údajů sdružení ČESMAD dostalo mezi pět zemí s nejdražší naftou v Evropě; DPH se pak zvyšovala v letech 2012 i 2013 - pozn. red.). A taky marže čerpacích stanic. Lze spekulovat o tom, že si ji trochu zvýšily.
Lidovky.cz: Budou se ceny dále snižovat?
Určitě s velkou pravděpodobností dále poklesnou.
Lidovky.cz: Kdo na současném stavu vydělává? Pokud ceny ropy klesají rychle a ceny benzínu jen pozvolna, působí to přinejmenším zvláštně.
Krátkodobě na tom profitují benzínové stanice. Ale jak říkám, v Česku to hodně vyrovnával kurz koruny vůči dolaru.
Lidovky.cz: V Praze jsou ceny dlouhodobě vyšší než ve zbytku republiky, co za tím stojí?
Určitě částečně díky větší kupní síle a vyšším platům, ale podle mého existují i nějaké dohody mezi benzínovými čerpacími stanicemi. Důkazem budiž začátek letošního roku, kdy se ceny benzínu krátkodobě dostaly na nižší úroveň. Doposud byly po celou dobu nejvyšší, ale najednou spadly na nejnižší úroveň z celé republiky. V Praze zkrátka příliš nefunguje určování výsledné ceny na základě nabídky a poptávky, ale svou roli hrají dohody a taky politika.
Srovnání poklesu cen benzínu a nafty v roce 2014 |
Lidovky.cz: Po snižování v rámci několika haléřů za měsíc spadla najednou v listopadu cena benzínu a nafty hned o 70 haléřů za litr. Co způsobilo tak náhlý propad?
Až do konce října vyvažoval ceny zmiňovaný kurz, to se ale v listopadu změnilo. Koruna vůči dolaru stagnuje, ale ceny ropy dále klesají, proto tak výrazně zlevnily i pohonné hmoty. Kolem poloviny prosince bychom proto mohli počítat s dalším poklesem jejich cen, řádově to může být 50 až 70 haléřů.
Lidovky.cz: Co stojí za současným významným snižováním cen ropy?
Miroslav Novák |
Dalo by se říci, že jde o souboj mezi OPECem a USA, možná mezi USA a Ruskem. V USA dochází k výraznému navýšení těžby ropy. Nejenže se otevírají nová, zakonzervovaná ložiska, ale stále více se těží ropa z břidlice. Očekává se proto, že ropy bude více. Oproti tomu přichází negativní hospodářské zprávy například z Číny a jiných zemí, které jsou výraznými odběrateli ropy. Máme tak na jedné straně relativně velkou nabídku, která se dále zvyšuje, a na druhé straně mírně klesající nebo stejnou poptávku. Potom je jasné, že cena musí klesnout.
Lidovky.cz: Má na cenu ropy vliv mezinárodní dění, například na Ukrajině nebo nedávné jednání OPECu?
Je celkem pravděpodobné, že cena bude dále klesat. OPEC nedávno naznačil, že nechystá omezení objemu těžby. Kdyby k tomu přistoupil, snížila by se nabídka a ceny by šly vzhůru, ale to se zatím neděje. Dění na Ukrajině nejspíš mít vliv nebude. Dopad to má jen na samotnou Ruskou ekonomiku. Rusko je totiž největším producentem ropy na světě a nízké ceny suroviny ho proto citelně zasáhly.