Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Budovatelé kapitalismu

Mládek: Kapitalismus u nás ve skutečnosti zavedl Miloš Zeman, Klaus vyrobil bankovní socialismus


Jan Mládek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Budovat národní kapitalismus bez zahraničního kapitálu bylo nemožné. Lidi, jejichž pracovní schopnosti byly degradovány socialistickou praxí, totiž bylo třeba učit. Čím vyšší byla pracovní pozice, tím to trvalo déle, říká v rozhovoru pro LN ekonom a bývalý politik sociálnědemokratických vlád Jan Mládek. Muž, jenž je jedním z mála levicových ekonomů a politiků, kterého uznává i nejtvrdší jádro pravicových ekonomů kolem Václava Klause.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Budovatelé kapitalismu

LN: Jak jste se potkal s ekonomickou transformací?
Patřím do skupiny ekonomů, která tenkrát vyžrala to, když kapitalismus vyrobený Klausem moc nefungoval a bylo třeba s tím něco udělat. Změnit přístup k přímým zahraničním investicím, privatizovat banky, znárodnit a znovu zprivatizovat některé podniky, zprůchodnit zákon o bankrotu. To bylo v letech 1998–2001. Kapitalismus u nás ve skutečnosti zavedl Miloš Zeman. A výkonně to dělali tři lidé – Pavel Mertlík, tehdy místopředseda vlády a ministr financí, já jako jeho náměstek a Jirka Havel, místopředseda a později předseda Fondu národního majetku. To, co vyrobil Václav Klaus, byl bankovní socialismus.

LN: Proč jste nebyl ve vládě? Od hlavních strůjců transformace vás v Prognostickém ústavu dělily jen centimetry, do sociální demokracie jste vstoupil až v roce 1995, klausovci vás vždy uznávali.
Tehdy bylo zásadní, kdo se kam nacpal během revoluce. To rozhodovalo o obsazení vládních křesel. Pamatuji si – dnes to vypadá absurdně – že jsme si my jako mladí ekonomové z Prognostického ústavu mysleli, že by lídrem transformace měl být Karel Dyba. Ten se ovšem dopustil fatálního omylu, že se mu podařilo vyjednat v tu dobu nevídanou věc. Tříměsíční studijní pobyt ve Spojených státech. A když v listopadu přišla revoluce, tak tam seděl na kufrech a nevěděl, zda má jet domů, či ne. A když se vrátil do Prahy, tak už všichni z jeho místnosti v prognosťáku seděli ve vládě.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se