Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Poslední Kellnerův žebříček. Mezi nejbohatšími lidmi světa je rekordní počet Čechů, miliardářů přibylo

Nejbohatší Čech Petr Kellner (na snímku z 23. srpna 2020) zemřel 27. března 2021 při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele ČTK potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. foto: ČTK

PRAHA - Za období od začátku pandemie přibyl rekordní počet dolarových miliardářů. Vychází to ze žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavil magazín Forbes. Na světě je jich podle něj nyní 2755, jejich majetek přesahuje hranici 289 bilionů korun. V žebříčku figuruje devět Čechů, jde o dosud jejich největší zastoupení.
  14:42

Magazín Forbes vydal žebříček nejbohatších lidí světa již popětatřicáté. Na prvním místě se v současnosti nachází zakladatel Amazonu Jeff Bezos, kterého poprvé stíhá zakladatel automobilky Tesla Elon Musk. První trojici uzavírá šéf luxusní společnosti LVMH (vzniklá fúzí značek Louis Vuitton a Moët Hennessy) Bernard Arnault. Na čtvrtém místě je kdysi dlouhodobě nejbohatší člověk světa Bill Gates následován zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem.

Kdo se po Kellnerově smrti stane nejbohatším Čechem? Žebříček miliardářů čeká otřes

Mezi nejbohatšími lidmi planety figuruje také devět Čechů, zatím nejvíce. Naposledy se do žebříčku dostal nedávno zesnulý nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož majetek Forbes odhadl na 17,5 miliardy dolarů, tedy asi 382 miliard korun. Tato hodnota mu vynesla 110. místo. Žebříček Forbesu byl dokončen před Kellnerovým úmrtím. Forbes připomíná, že majetek zřejmě přejde na manželku Renatu Kellnerovou s celou rodinou.

Elon Musk - zakladatel, ředitel a hlavní inženýr/designér projektu SpaceX.
Daniel Křetínský (2012).

Druhým nejbohatším člověkem z České republiky je Karel Komárek s majetkem přesahujícím 5,5 miliardy dolarů, tedy 121 miliardy korun. Třetí místo obsadil Radovan Vítek, jehož impérium CPI bylo ohodnoceno na 4,8 miliardy dolarů, tedy 105 miliard korun. 

Následuje Daniel Křetínský s majetkem za 4,1 miliardy dolarů. Páté místo obsadil premiér Andrej Babiš, který kontroluje jako konečný vlastník majetku ve svěřenských fondech 3,5 miliardy dolarů, což dělá 77 miliard korun. 

Na neobvykle dlouhém seznamu českých miliardářů mezi nejbohatšími lidmi světa ještě figuruje jméno Pavla Baudiše z Avastu, poprvé se do něj dostal také jeho souputník a spoluzakladatel této firmy Eduard Kučera. Do výběru patří též Pavel Tykač a Marek Dospiva, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti Penta Investments.

Forbes uvádí, že všem ze zmíněných miliardářů během pandemického roku hodnota majetku stoupla. „Je to dáno nejen výsledky samotných firem, ale také pohybem kurzů akcií, od nichž se hodnota majetku odvozuje, a pohyby měnových kurzů, zejména mezi dolarem a eurem a mezi dolarem a korunou,“ uvádí Forbes.

V letošním vydání je v žebříčku také více žen, celkově 382 ve srovnání s loňskými 241. Nejvíce miliardářů pochází z Asie, dohromady 1149, 724 je ze Spojených států a 628 z Evropy. Česko je v letošním vydání žebříčku rekordmanem v počtu zastoupení ze všech států střední a východní Evropy.

Ve svém komentáři k žebříčku píše šéfredaktor amerického Forbesu Randall Lane: „Zatímco nárůst počtu miliardářů se může zdát skandální, základní trendy mohou přinést prosperitu všem. Přes to všechno, co jsme prožili v pandemii století, lidé dokázali čelit výzvám a popřít všechny nepříznivé předpoklady. Jako když například Ugur Sahin, turecký imigrant v Německu, dokázal v řádu měsíců připravit ve své firmě BioNTech vakcínu proti covidu-19.“

Autoři: