Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. Zahynul v havarovaném vrtulníku na Aljašce

Petr Kellner během pražského závodu, kterého se účastnila jeho dcera Anna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner během pražského závodu, kterého se účastnila jeho dcera Anna. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Zemřel nejbohatší Čech, podnikatel a filantrop Petr Kellner. Šestapadesátiletý majitel finanční skupiny PPF nepřežil nehodu vrtulníku v aljašských horách. Pohřeb podnikatele, jehož majetek odhadl časopis Forbes na více než 290 miliard korun, se bude konat v rodinném kruhu.

Politici vzpomínají na Kellnera v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy i kroky, kterými pomohl české společnosti. Špičky českého byznysu považují jeho úmrtí za obrovskou ztrátu. Řízením aktivit skupiny PPF, která působí v mnoha odvětvích na třech kontinentech, byl pověřen jeden z akcionářů firmy Ladislav Bartoníček.

Vrtulník se šestičlennou skupinou se zřítil v blízkosti ledovce Knik. Předpokládá se, že skupina se v horách věnovala heliskiingu, tedy extrémnímu sportu, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Aljašská policie na webu informovala, že mezi oběťmi byl kromě Kellnera i padesátiletý Čech Benjamin Larochaix. Podle České televize šlo o trenéra freestyle snowboardingu a zakladatele amatérského Teamu PPF. Kromě nich zemřeli také dva z místních průvodců a pilot vrtulníku, jeden člověk přežil a je ve vážném stavu v nemocnici. Podle informací Deníku N by mělo jít o bývalého mistra České republiky ve snowboardu a fotografa Davida Horvátha. 

Zprávu o Kellnerově úmrtí potvrdila mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Požádala média a veřejnost, aby respektovaly soukromí Kellnerovy rodiny. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem,“ uvedla mluvčí.

Poslední chvíle svého života strávil Kellner v lokalitě, která je střediskem adrenalinového lyžování. V resortu, kde byl ubytován, se právě konalo finálové kolo soutěže pořádané legendou snowboardingu Travisem Ricem. Středisko Tordrillo Mountain Lodge označují jeho provozovatelé za nejluxusnější resort na Aljašce, který je díky množství nedotčených svahů a klimatickým podmínkám ideálním místem pro vyznavače jízdy ve volném terénu. Mezi ty se řadil i Kellner. Před lety v rozhovoru s deníkem MF DNES uvedl, že snowboardovat jej „bavilo vždycky“. K tragické události vydala prohlášení i chata, kde byli Kellner a další ubytováni. „Za 17 let, co tyto akce provozujeme, je to poprvé, co musíme čelit takové události,“ uvedli. Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Místo, kde se vrtulník zřítil.

Místo, kde se vrtulník zřítil.

„Je to oblast s velmi prudkými svahy, terén je pokrytý sněhem, přibližně kolem 5000, 6000 stop (nad mořem; okolo 1700 m. n. m.; pozn. red.),“ citoval web Anchorage Daily News Clinta Johnsona z amerického národního úřadu pro dopravní bezpečnost NTSB.

Aljašské úřady už o úmrtích informovaly pozůstalé. K tragické události vydala prohlášení i chata Tordrillo Mountain Lodge, kde byli Kellner a další ubytovaní. „Za 17 let, co tyto akce provozujeme, je to poprvé, co musíme čelit takové události,“ uvedli s tím, že Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Jak píše NYT, při heliskiingu je jen malý prostor pro chyby. V posledních letech se stal magnetem pro všechny, kdo hledají nový způsob sportovního vzrušení. Vrtulníky lyžaře dopravují do odlehlých částí hor na neporušený sníh, sport je však spojený s vysokými výdaji a vysokým rizikem.

Kellner byl většinovým majitelem investiční skupiny PPF Group, ve které podle výroční zprávy za rok 2019 ovládal 98,93 procenta. Skupina investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. K nejviditelnějším částem patří finanční služby, telekomunikace, strojírenství nebo média. Na sídle PPF v pražských Dejvicích je vyvěšena černá vlajka. Na pietním místě uvnitř budovy odpoledne hořely svíčky.

Řízením veškerých aktivit ve skupině byl  pověřen Ladislav Bartoníček, jeden z jejích akcionářů. „PPF bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi, které se svým týmem spolupracovníků vytvořil Petr Kellner,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Podle analytiků nemusí náhlé Kellnerovo úmrtí znamenat pro skupinu PPF ztrátu pozic ani jejího strategického rozvoje. Její procesy fungování jsou zaběhnuté, shodli se analytici. „PPF má dostatečně zvládnuté a zaběhnuté procesy, aby loď mohla pokračovat dál. Sice bez kapitána, ale v zásadě v jeho duchu,“ řekl analytik Natlandu Petr Bartoň. Zkušenosti podle něj ukazují, že osobně závislé na zakladateli jsou spíše mnohem menší firmy. Také podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se může skupina dále úspěšně vyvíjet. Nicméně úmrtí zakladatele, který skupinu rozvíjel od samého počátku, je nepochybně největší výzvou ve třicetileté historii firmy. Přirovnává ji ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí spoluzakladatele Steva Jobse.

Na pražské burze klesaly po oznámení Kellnerova úmrtí výrazně akcie operátora O2 a Monety Money Bank. O2 patří do portfolia PPF, v Monetě by měla PPF získat zhruba čtvrtinový podíl. Podle analytiků byl pokles způsobený zbrklou reakcí investorů na nejistotu, nikoli věcným ohodnocením reálné situace. Nakonec akcie Monety uzavřely dnešní obchodování se ztrátou 1,7 procenta a cenné papíry O2 s poklesem o necelé procento.

Dbal na své osobní soukromí

Čeští politici na Kellnera vzpomínají v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy, ale i kroky, kterými pomohl české společnosti. Jeho úmrtí lituje prezident Miloš Zeman. „Prezident republiky si velice vážil Petra Kellnera pro jeho podnikatelské úspěchy a nesmírně lituje jeho tragické smrti,“ uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Upřímnou soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) či bývalý prezident Václav Klaus. „Jeho životní příběh byl příkladem využité šance, kterou schopným mladým lidem nabídla ekonomická transformace a privatizace na počátku 90. let,“ uvedl Klaus. Dodal, že Kellner dokázal svůj počáteční privatizační úspěch rozvinout do rozměru, který daleko přesáhl hranice země. Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček připomenul pomoc Kellnerovy podnikatelské skupiny při zvládání epidemie koronaviru loni na jaře.

Za obrovskou ztrátu považují Kellnerovo úmrtí kromě politiků také špičky českého byznysu. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého byl Kellner mimořádně úspěšným podnikatelem a investorem. „Patřil mezi ty, kteří v 90. letech minulého století šli cestou kuponové privatizace, ale na rozdíl od mnoha jiných, kterým se podnikání rozplynulo pod rukama, byl téměř vždy úspěšný,“ uvedl Dlouhý. Podle ředitele České spořitelny Tomáše Salomona odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v novodobé podnikatelské i společenské historii. „Bude tu obrovsky chybět,“ dodal.

České servery ve svých komentářích upozorňují, že Kellnerovo úmrtí výrazně zasáhne obchodní i politické vztahy v zemi. Média v této souvislosti připomínají úzké vazby majitele skupiny PPF s vlivnými politiky v Česku. „Politikou v zemi postupně hýbali (prezident Václav) Klaus, (prezident Miloš) Zeman či (premiér Andrej) Babiš. Ale pak tu byl ten, který hýbal jimi,“ napsal o Kellnerovi web Aktuálně.cz. Podle serveru Forbes stál majitel PPF spolu s dalšími na začátku oligarchizace společnosti, prorůstání byznysu, financí, médií a politiky. „Jeho důležitý byznys v Číně a Rusku bez diskusí ovlivnil politickou orientaci Hradu,“ píše autor komentáře. Podle serveru iDNES.cz může Kellnerova nečekaná smrt změnit po léta budované byznysové a vlivové vazby a v důsledku toho fakticky přerýsovat mocenskou mapu v zemi.

Časopis Forbes Kellnera už 15 let řadí mezi nejbohatší lidi na světě, jeho majetek odhaduje na 293 miliard korun. Nejbohatším Čechem byl Kellner s náskokem před dalšími. „Není to nejdůležitější,“ řekl před lety Kellner k podobným žebříčkům v rozhovoru s MfD.

Nicméně Kellnerův soukromý majetek přitahoval stálou pozornost médií - známá je jeho vila ve Vraném nad Vltavou, vila v Praze na Hanspaulce, chalupa na Jizerce na Jablonecku nebo rezidence v Podkozí na Berounsku. V roce 2002 založil s manželkou Renátou nadaci, která podporuje vzdělanost sociálně znevýhodněných studentů, a soukromé gymnázium pro nadané děti v Babicích u Prahy.

Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, mládí prožil v Liberci. Podle primátora Jiřího Kittnera bral Kellner Liberec jako své rodné město, vracel se do něj a pomáhal mu. Mediálně asi nejznámější je podle něj Kellnerova podpora hokejového klubu Bílí Tygři Liberec.

Podrobnosti o nehodě:

Místo: Ledovec Knik

Typ události: Nehoda letounu

Aktualizace:

28. března v 16:50 (místního času, 2:50 SELČ): Aljašská Národní garda a dobrovolníci z Aljašské záchranné horské služby vyprostili oběti z místa neštěstí vrtulníku poblíž ledovce Knik. Pozůstalí byli informováni a oběti byly identifikovány:

  • 52letý Gregory Harms z Colorada
  • 56letý Petr Kellner z České republiky
  • 50letý Benjamin Larochaix z České republiky
  • 38letý Sean McManamy z Girdwoodu na Aljašce
  • 33letý Zachary Russell z Anchorage na Aljašce (pilot)

Zraněný pasažér zůstává ve vážném ale stabilizovaném stavu v nemocnici v oblasti Anchorage. Vrtulník byl typu Airbus AS350B3 patřící firmě Soloy Helicopters z Wasilly na Aljašce. Má se za to, že skupina v oblasti lyžovala, věnovala se heliskiingu (tedy nechávala se k lyžování vysadit vrtulníkem, pozn. ČTK). Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) bude příčinu havárie vyšetřovat. Zemřelí byli předáni soudnímu lékaři státu Aljaška. Dočasné omezení letů v oblasti ledovce Knik bylo zrušeno.

Aljašská policie by chtěla poděkovat dobrovolníkům z Aljašské záchranné horské služby za pomoc při záchranné operaci.

Aktualizace:

28. března ve 12:11 (místního času, 22:11 SELČ)

Kvůli záchranné operaci platí od 11:00 poblíž ledovce Knik dočasné omezení letů. Piloti by se oblasti měli vyhnout.

Původní oznámení:

27. března v asi 22:00 (místního času, v neděli 28. března v asi 8:00 SELČ),

Aljašská policie byla 27. března informována o zpoždění vrtulníku a o možných troskách po havárii v oblasti ledovce Knik. Aljašské koordinační záchranné středisko vyslalo záchranný tým, který lokalizoval místo havárie. Záchranáři nalezli na místě havárie jediného přeživšího a dopravili ho do lékařské péče. Nyní je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Dalších pět lidí z vrtulníku bylo mrtvých. Aljašská policie, Národní garda a skupina záchranné horské služby se dnes pokusí o vyprošťovací operaci. Probíhá informování pozůstalých. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) bude příčinu havárie vyšetřovat.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...