Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začátek podzimu potvrdil, že televize sázejí na seriály

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Začátek podzimní sezony potvrzuje, že televizím se v bitvě o diváka vyplácí především sázka na seriály. Primě se podařil rozjezd novinky Vinaři. Na vrcholu sledovanosti se drží seriály TV Nova Ulice a Ordinace v růžové zahradě, které oba vstoupily do desáté sezony. Česká televize zatím nejvíc diváků přitáhla k novým projektům Neviditelní a Život a doba soudce A. K. V říjnu první původní seriál Stopy života spustí také TV Barrandov, která po repríze připravila i nové díly seriálového formátu Ona a On.

Ze seriálu Vinaři. foto: TV Prima

Televize Nova, jako lídr trhu, vstoupila do podzimní sezony se stabilním schématem složeným z osvědčených pořadů. "Přinášíme ucelený a pestrý program, který diváci chtějí, a je to vidět na výsledcích sledovanosti," řekla ČTK mluvčí Novy Anna Suchá.

Úterní a čtvrteční večer televize věnuje dlouhodobě nejsledovanějšímu seriálu Ordinace v růžové zahradě. V pondělí a ve středu pokračují Doktoři z Počátků, v pátek jdou české pohádky, v sobotu zahraniční filmy a neděle patří Kriminálce Anděl a českým filmům na Nova Cinema.

Český divák má nejraději povědomé prostředí

Právě v neděli zatím slaví úspěch Prima s Vinaři, jejichž první díly vidělo víc diváků než dvě hlavní konkurenční stanice dohromady. První část, jíž předcházela rozsáhlá marketingová a PR kampaň, viděly téměř dva miliony lidí, což byl pro Primu nejlepší výsledek od dob Vyvolených v roce 2005. Ve srovnání s tím nižší čísla vykazuje další novinka Svatby v Benátkách, která však čelí mnohem silnějšímu soupeři - Ordinaci na Nově.

Sérii původních formátů od rodinných seriálů přes docureality či docusoap až po cykly věnované undergroundu nachystala Česká televize. Prozatím na ČT1 v prvním týdnu vysílání diváky nejvíce zaujaly seriály Neviditelní a Život a doba soudce A. K. Na programu ČT2 si množství diváků našly originální dokumenty Rybí legendy Jakuba Vágnera nebo s tématem druhé světové války.

ČTĚTE TAKÉ:

K nejúspěšnějším pořadům sportovního kanálu patřily fotbalové přenosy utkání národního týmu. Televize zatím nechtějí začínající sezonu příliš hodnotit. Nova je vedle Ordinace v růžové zahradě a Ulice tradičně velmi spokojena s úspěšností Televizních novin, nové řady seriálů Doktoři z Počátků a Kriminálka Anděl, ale i s publicistickými pořady jako Střepiny a Víkend.

Programový ředitel FTV Prima Roman Mrázek upozornil, že český divák k velkým změnám obvykle přistupuje velmi opatrně. "Nejraději má seriály, které se odehrávají v jeho oblíbených prostředích, důležitým faktorem je určitě také herecké obsazení. Takže i pro nás, když chceme představit nějakou novinku, je to stále složitější. Ale právě Vinaři ukazují, že pokud máte kvalitní produkt, i ve vysoce konkurenčním prostředí můžete diváky oslovit," míní programový šéf Primy. Vedle posílení diváckého podílu v prvních týdnech ho těší především nárůst u mladších diváků.

ČT beze změny, TV Barrandov vidí alternativu v soutěži Kurňa

ČT při hodnocení sezony poukázala na to, že novinky nasazuje postupně, a proto zatím nelze usuzovat, jak uspějí. "Po prvním zářijovém týdnu tak lze konstatovat, že z pohledu podílu na divácích Česká televize dosáhla obdobného výsledku, jako tomu bylo loni na podzim. Novinky naplnily očekávání z hlediska pestrosti vysílání a zavádění nových žánrů. Na základě dat z prvního vysílacího týdne nicméně usuzujeme, že diváci díky široké nabídce seriálové tvorby napříč televizemi sledují oproti minulosti ve větší míře alternativní nabídku," sdělila mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Oblibu "neseriálových" pořadů pozoruje i TV Barrandov, která do programu zařadila zábavní formáty typu Exkluziv Kateřiny Brožové, talkshow Sejdeme se na Cibulce, soutěž Kurňa, co to je s Pavlem Zedníčkem nebo Vtip za stovku. "Není pochopitelně lehké vyrovnat se větším stanicím, které všechny do jedné přichází s původní seriálovou tvorbou, jež v současné době udává trend. TV Barrandov nabízí alternativu ve vlastních zábavných formátech a talkshow, které se líbí a mají velice loajálního diváka. Velmi pozitivně vnímáme rozjezd nového formátu Týden v ringu," uvedla generální ředitelka TV Barrandov Marcela Hrdá. Očekávání televize se však upínají k říjnu, kdy uvede svůj první původní seriál Stopy života.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat