Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zakázky nepředražujeme, oponuje Bártův muž výsledkům kontroly

Ekonomika

  17:10
PRAHA - Kontrola Státního fondu dopravní infrastruktury přišla na to, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) utrácí miliardy korun na opravy silnic v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.
Dálnice (ilustrační foto)

Dálnice (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

René Poruba, který byl za působení Víta Bárty na ministerstvu pověřen řízením ŘSD, však výsledky kontroly neuznává.

Kontrola může podle MF DNES stát Porubu místo. Kontroloři se zaměřili na zdánlivě malé zakázky, kterými však ročně v součtu protékají miliardy korun. Jde o peníze na opravy silnic, které často ŘSD zadávalo buď přímo jediné firmě bez soutěže, nebo jen pětici vyvolených. Celkem se zaměřili na 30 zakázek z 572, které ŘSD loni na opravy silnic prvních tříd vypsalo.

René Poruba, pověřen řízením ŘSD

Poruba se netají tím, že je Bártův muž, ovšem závěry kontroly odmítá. "Nemohu si myslet nic jiného, než že se tento audit dostal na světlo pochybným procesním způsobem (dříve než se ŘSD mohlo v projednávání jeho výsledků obhájit) záměrně právě v této době, kdy se blíží závěr v právní a technické bitvě o dálnici D47 a její reklamaci a kdy se blíží jednání Rozhodčího soudu při Agrární komoře ČR," napsal Poruba, který naznačuje, že čelí jakýmsi politickým a mediálním tlakům.

K TÉMATU:

Podle Poruby není normální, že se závěry auditů zakázek ŘSD objevují v médiích dříve, než je oboustranně odsouhlaseno a podepsáno jejich konečné znění.

"Není také zcela normální, že jsou prezentovány pouze jednostranné závěry bez oponentury provedené kontroly ze strany ŘSD, která jasně potvrzuje, že náš postup v kritizovaných zakázkách je v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," míní Poruba, který prohlašuje, že si dnes již žádný ze zhotovitelů neopováží stavět za nehorázné ceny, případně že si již nikdy žádný ze zhotovitelů nedovolí fakturovat částky za materiál, jehož hodnota a kvalita byla řádově nižší.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

MF DNES má k dispozici výtah zprávy, kterou bude Výbor SFDI tento týden projednávat. Podle ní navíc hrozí nebezpečí, že by mohly finanční úřady při kontrole najít porušení rozpočtové kázně a ŘSD by pak muselo peníze vracet. Nejde přitom o žádná drobná administrativní pochybení, podle kontrolorů je špatně vytvořený už systém na zadávání zakázek.

Audit SFDI může posloužit ministru dopravy Pavlu Dobešovi jako důvod pro odvolání Poruby, který je posledním ze tří mužů bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV) v rezortu dopravy.

Autoři: ,