Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žaluda si dělá z lidí legraci. Kolabující železnici prý sníh nezavál

Ekonomika

  9:51
PRAHA - Tisíce cestujících si v uplynulých dnech užily s vlaky své. Kvůli sněhové kalamitě byly zrušené nebo omezené spoje, ohromná zpoždění a zastavování v půli cesty na denním pořádku. Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda však na potíže cestujících nahlíží s velikým nadhledem.

Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Díky obrovskému nasazení našich zaměstnanců a kolegů ze Správy železniční dopravní cesty nedošlo nikde k vážnému přerušení provozu. Na několika málo místech se krátce uzavřelo minimum úseků tratí," projevil neotřelé vnímání reality šéf železniční dopravy.

Žaludovo prohlášení se objevilo na celostránkovém inzerátu ve včerejších Hospodářských novinách. Cena za takovou reklamu se pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců korun.

Článek generálního ředitele ČD proslulého svou náklonností k luxusním autům a drahým oblekům nese titulek "Sníh dráhy nezavál". Ironické je, že téhož dne, kdy vyšel, byl v týchž novinách k nalezení také text agentury ČTK o sněhové kalamitě. Psalo se v něm například: "Některé elektrické příměstské vlaky v okolí Prahy vůbec nevyjely, jiné mají zpoždění, část má omezenou kapacitu."

Žaluda nejspíš neví, co se na drahách dělo

Příšerná situace v dopravě byla pro většinu médií jednou z nejdůležitějších zpráv posledních dní. O víkendu byl přerušen provoz na hlavní trati mezi Českou republikou a Slovenskem, ačkoliv zde ještě České dráhy zvládly zajistit náhradní autobusovou dopravu, jiní cestující už tolik štěstí neměli. V Hněvčevsi ve východních Čechách zůstalo na 40 lidí přes čtyři hodiny uvězněných v zapadaném vlaku.

Problémy byly i na hlavním železničním tahu z Prahy na Moravu. Úsek Kolín-Záboří nad Labem byl zprvu uzavřen úplně, později zprovozněn s omezením - nebylo možné přehazovat výhybky. Uzavřeny byly i úseky Javorník ve Slezsku-Velká Kraš a Opava východ-Ostrava-Svinov na severní Moravě. Vlaky nejezdily ani mezi Vápennou a Javorníkem na Olomoucku.

Potíže se nevyhnuly ani hlavnímu městu. Smíchovské nádraží bylo v pondělí kvůli sněhu neprůjezdné, výluka byla i na úseku mezi Hlavním nádražím a stanicí Praha-Vršovice. Stovky lidí, kteří do Prahy dojíždějí za prací z okolí, měly starosti, jak se dostat do zaměstnání.

"Auta stojí, vlaky jedou"

"Zpoždění jsem měla každý den, někdy až 90 minut. Jednou už jsem kvůli tomu radši nasedla do auta, přestože byla ledovka," popsala svůj poslední pracovní týden LN obyvatelka Milovic.

Žaluda se přesto chlubí: "Vlaky se mnohde staly jediným spolehlivým dopravním prostředkem a dali jim přednost i ti, kteří běžně využívají vlastní auta."

"Neříkám, že to šlo zvládnout o mnoho lépe. Ale když se Žaluda chlubí, že to ČD zvládly perfektně, pohoršuje mě to," řekla výše zmíněná cestující.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat