Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaměstnanci šlapou do pedálů. Elektrokola vytlačují služební auta

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Elektrokola se začínají stále víc prosazovat i v Česku. Celkem je jich v provozu asi 40 tisíc. Ročně se jich prodá zhruba 11 tisíc a poptávka stoupá podle odhadů každoročně o třetinu. Některé firmy už je začaly využívat namísto služebních aut.

Na elektrokolech jezdí i zaměstnanci společnosti Et Netera. foto: MAFRA - Petr TopičReprofoto

S Německem, kde je bicyklů s přídavným elektrickým motorem už přes 400 tisíc, se zatím srovnávat nemůžeme. Přesto je Česko podle Jakuba Ditricha, jednatele tuzemského předního výrobce elektrokol Ekolo, po Rakousku v tomto směru nejrozvinutějším trhem ve střední a východní Evropě.

Elektrokola jako alternativu pro zaměstnaneckou dopravu začínají vnímat i české firmy a organizace. Elektrokolo je dopravní prostředek, ne sportovní pomůcka," říká Ditrich.

Hlavní skupinou, která si ho pořizuje, jsou lidé středního věku a aktivní důchodci. Ti elektrobicykl využívají k drobným přejezdům nebo k turistice. Avšak trend už se i u nás začal pomalu ubírat západním směrem, kde jsou elektrokola používána i na dopravu po městech a na dojíždění do práce, upozorňuje Jakub Ryba ze společnosti E-totem.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Elektrokolo je osazeno pomocným elektromotorem a řídicí elektronika snímá, jak jezdec šlape, a k tomu mu dávkuje intenzitu motoru. "Pomoc motoru je přitom tak výrazná, že ani při velkém stoupání jezdec nemusí vyvinout víc námahy než při jízdě po rovině na klasickém bicyklu," vysvětluje jednatel firmy E-Pohony Šikula Lukáš Straka.

Podle prodejců teď dává prostor k rozmachu elektromobility růst cen pohonných hmot. Náklady na elektřinu na ujetí jednoho kilometru jsou přibližně čtyři haléře. Výhodný provoz už zaujal i některé firmy, které je nabízejí zaměstnancům na dojíždění do práce nebo na krátké přesuny.

Pošta, magistrát i Vodafone na kole

Elektrokola využívají doručovatelé České pošty. "V současné chvíli máme ve vlastnictví 340 elektrokol. Nejvíce jsou využívána v doručovacích okrscích s přejezdy v členitém terénu a lokalitách, kde jsou domy od sebe více vzdálené, ale na druhou stranu není nutné využít auta," vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Elektrokola používají také strážníci. Pět elektrokol nakoupil i pražský magistrát. Jedno z nich testuje zoologická zahrada, další využívají pracovníci magistrátních odborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Flotilu elektrokol zřídil pro své zaměstnance také Vodafone. Elektrokola považuje za vhodný doplněk ke služebním vozům, jejichž počet postupně klesá.

"Máme již tři vlastní elektrokola. Velmi vytížená jsou hlavně v jarních a letních měsících, kdy se téměř nezastaví. Využívá je řádově stovka zaměstnanců, především pro schůzky ve městě nebo cesty na pracovní oběd," rozvedl manažer společenské odpovědnosti ve Vodafonu Přemysl Filip.

Do práce na elektrokole

Elektrokolo mají k dispozici i zaměstnanci IT firmy Et Netera. Příležitostně nabízí zaměstnancům elektrokola na dojíždění také pražský hotel Adria.

"Pro spoustu lidí je příliš velkým krokem "přesedlat" z auta či MHD rovnou na kolo. Elektrokolo je dobrou "měkčí" volbou. V relativně kopcovitém pražském terénu je pro cesty z práce a do práce ideálním kompromisem," zhodnotil nákup manažer hotelu Karel Doubek.  Elektrokola pak podle prodejců využívají také třeba filmové produkce nebo nemocnice.

Ve stopách Laurina a Klementa

Do Česka bylo loni podle údajů statistického úřadu dovezeno 9421 elektrokol za 80 milionů korun, a to především z Číny. Aktivní jsou ale i čeští výrobci. Jako perspektivní byznys vnímají elektrokola už také automobilky. Letos představily svůj model elektrokola společnosti Ford, Smart, ale také mladoboleslavská Škoda. ČTĚTE VÍCE

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat