Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastupitel ANO Stuchlík ovládl ‚za nižší desítky milionů‘ investiční fond Quant

Ekonomika

  10:05
PRAHA - Pražský zastupitel Petr Stuchlík (ANO) koupil většinu v investičním fondu Quant, který založili ekonom Pavel Kohout, člen bankovní rady ČNB Aleš Michl a společnost Amista.

Petr Stuchlík ve volebním štábu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Investiční společnost Robot Asset Management SICAV, která spravuje fond Quant s aktivy za zhruba půl miliardy korun, změnila majitele. Většinovým akcionářem se stala firma Duck Sauce pražského zastupitele Petra Stuchlíka (ANO).

Zastupitelé schválili financování průzkumu metra D. Opozice se ptala na tajnou volbu, Stuchlík recitoval

„Dne 7. května jsme podepsali smlouvu, kdy jsem získal podíly od dvou akcionářů fondu – společnosti Westbourne (za níž stojí jako jeden ze dvou jednatelů ekonom Pavel Kohout – pozn. red.) a investiční společnosti Amista. Stal jsem se tak s 65procentním podílem většinovým vlastníkem fondu Quant,“ potvrdil Stuchlík LN. Zbylý třetinový podíl si ponechal svěřenský fond MMXXV. Cena se pohybovala „v nižších desítkách milionů korun“, dodal někdejší šéf a spolumajitel poradenské společnosti Fincentrum Petr Stuchlík. 

Quant založili v září 2016 dva ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl a investiční skupina Amista. Právě Michl, který se loni v prosinci stal členem bankovní rady ČNB, svůj podíl kvůli vyloučení možného střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a vzdal se tak veškerého vliv na chod firmy.

Jedním z problémů Quantu, který staví svou strategii na algoritmickém investování, byl stagnující objem peněz ve správě fondu. To chce nové vedení změnit.

Velké ambice

„V průběhu pěti let chceme dostat do správy fondu aktiva za asi čtyři miliardy korun,“ říká Lukáš Foral, který od poloviny května stojí v čele správní rady fondu Quant. „Toho chceme dosáhnout jednak přes přímé oslovování privátních investorů, druhou cestou je pak využít existujících distribučních sítí společností, jako je třeba Fincentrum, které Petr v roce 2000 zakládal, ale i bank a dalších subjektů,“ doplnil Foral.

Výhodou by mělo být i právě to, že fond má jednoho hlavního akcionáře. „Myslím, že jedním z důvodů, proč neměl pod správou více aktiv, byla právě skutečnost, že v něm byli tři rovnocenní akcionáři,“ říká Stuchlík.

Investiční strategie zůstane podle nového majitele beze změny. Ta je přitom založena na porovnání množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Z toho algoritmus počítá míru nadhodnocení nebo podhodnocení akcií a pak se rozhoduje o rozložení investic mezi akcie a dluhopisy. Fond cílí především na kvalifikované investory, kteří investují milion a více korun. „Za letošní rok dokázal fond zhodnotit vklady investorů o 5,139 procenta,“ uvedl někdejší kandidát na pražského primátora Stuchlík.

Kohout to jistí

Autorem tohoto algoritmu je jeden ze zakladatelů fondu Pavel Kohout, který v minulosti pracoval ve společnostech jako Komero, ING Investment Management či PPF. I když se podílu zbavil, známý ekonom ve fondu zůstane a bude dál dodávat svůj algoritmus, který je duší fondu. Rovněž by měl Kohout za fond mluvit jako jeho makroekonom.

„Velmi mi záleží na úspěšné budoucnosti fondu Quant, takže spolupráce bude trvat i nadále,“ potvrzuje Kohout. „Podíl jsem ve skutečnosti neprodával já, ale společnost Westbourne Company, kde jsem jedním ze dvou jednatelů. Dva z menšinových majitelů dospěli k názoru, že pan Stuchlík je zkušený finanční podnikatel, v jehož rukou se bude fondu obchodně dařit. S tímto názorem plně souhlasím,“ řekl Kohout LN, jehož hlavním posláním pro nejbližší dobu bude rodičovská dovolená.

Autor:

Mohlo by vás zajímat