Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zavolání věštkyni stálo ženu tisícovku. Teď ji zastrašují SMS: Máte málo času

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Chtěla od vědmy z televize vyvěštit, jak dopadne její operace. Za čekání na telefonní lince zaplatila 75letá Jaroslava Nová přes tisíc korun, aniž se cokoli dozvěděla. Po čase jí začaly od ESO TV chodit esemesky. Má zavolat, nebo nebude mít možnost připravit se na něco, co ji nevyhnutelně čeká. Času je málo, píše se v SMS zprávě.
Věštkyně - ilustrační foto.

Věštkyně - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Paní Nová se věnuje esoterice, kterou třeba spolek Sisyfos charakterizuje jako "pouhé zajímavé myšlenkové konstrukce charakteru fantasmagorií", mnoho let, a tak si myslela, že dokáže rozeznat profesionála od podvodníka. Kvůli zdravotním komplikacím se ale nakonec rozhodla do studia EZO.TV (společnost, jež zajišťuje ESO TV - pozn. red.) na televizi Barrandov zavolat. "Ani po čtvrt hodině jsem ale nabyla do studia přepojena, i přes to, že tam neměli žádného jiného volajícího. Tak jsem to vzdala," uvedla důchodkyně, která za volání na zpoplatněnou linku zaplatila více než tisíc korun. S tím počítala.

Zanedlouho jí ale přišla na mobilní telefon SMS zpráva: "OS: Vidím u Vás zajímavé informace. Lhůta se blíží, zavolejte co nejdříve."

Po čase jí v pravidelných intervalech chodily další zprávy a naléhavost se zvyšovala: "OS: Máme pro vás zajímavé informace. Máte málo času, abyste se na to připravila, ještě není pozdě," vyzývala ženu další zpráva k zavolání. Paní Nová si ji vyložila jako jasný odkaz ke své nemoci a od dalšího telefonátu ji odradili jen příbuzní, kteří se začali zajímat o to, jestli je takový způsob marketingu vůbec legální.

Na hraně zákona

Před esoterickými pořady varuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Před esoterickými pořady vydala koncem srpna varování Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Upozorňuje v něm například na nebezpečnost obsahu těchto pořadů, zejména pokud věštci stanovují zdravotní diagnózu, ale zejména na obrovské provolané částky. Zároveň přiznává, že postižitelnost takového jednání je velmi nízká. Rozesílané zprávy prostřednictvím ESO TV ale nejsou v její kompetenci. "Jde o aktivitu, která nesouvisí s vysíláním, tudíž nespadá do kompetence Rady a Rada se k ní nemůže vyjádřit. Rada může vyhodnocovat a sankcionovat pouze protiprávní obchodní sdělení, která jsou zařazena do vysílání," uvedla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Je to nátlak, klamavá praktika," říká Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů, která ale zároveň dodává, že v praxi by se dokazovala velice těžko. "Takový člověk by musel dokázat, že uhradil něco, co by za normálních okolností nezaplatil. Firma, která textové zprávy rozesílá, by musela být obviněna z klamavé nebo agresivní praktiky," uvedla Mazalová.

Podle právníka Tomáše Pally, který se sdružením spolupracuje, je nutné se zabývat především samotným textem zprávy. Zavádějící je podle něj také zkratka OS, která má pravděpodobně znamenat "obchodní sdělení," ale úplně zřetelně to z sms zprávy nevyplývá. "Je pravdou, že se jedná o situaci na hraně zákona a naplnění nekalé obchodní praktiky je třeba posuzovat podle textu konkrétního sdělení. Z tohoto pohledu mi přijde za hranou zákona spíše ona druhá sms zpráva, která působí naléhavějším dojmem," domnívá se právník.

Společenská nebezpečnost tkví podle něj hlavně v tom, že SMS neodkazuje na danou službu, ale vyvolává ve spotřebiteli dojem tísně: "Když nezavolám, nedozvím se důležitou věc pro můj život". "Je to jistě jiná situace, než kdyby obchodní sdělení znělo: Zavolejte našim věštcům a dozvíte se, co Vás čeká," dodal Palla.

ESO TV, která má sídlo na Maltě a zastoupení v Praze, v rozesílání textových zpráv klamavou obchodní praktiku nespatřuje. "Klient má velmi jednoduchou možnost se pouhým odesláním mailu ze systému odhlásit. Dále je v SMS zcela korektně sdělena informace o tarifikaci linky," odepsala ESO TV serveru Lidovky.cz. Zejména pro starší lidi však odhlášení prostřednictvím emailu může představovat problém.

Parazitování na lidském neštěstí

Jestliže by byl tento případ přeci jen označen za nekalou obchodní praktiku, může Česká obchodní inspekce uložit podnikateli peněžitou sankci až do výše 5 milionů korun. Inspekce již několik stížností na tuto firmu eviduje, ale většinou se týkají nedovolání se do studia nebo provolání velké finanční částky.

"Osobně se nedomnívám, že by se popsaný případ dal označit jako zastrašování, je to však velmi relativní. V případě, že by se 'hrozby' nějak dále stupňovaly, a zejména pokud by se tak dělo i po zaslání požadavku zákazníka, aby mu další nabídky této firmy již nebyly zasílány, mohlo by se skutečně jednat o porušení zákona o ochraně spotřebitele," uvedl mluvčí obchodní inspekce Jan Rotbauer.

ČTĚTE TAKÉ

Ačkoli právní výklad sms zpráv je nejednoznačný, oslovení odborníci se shodli v tom, že obsah zpráv ukazuje na morální problém. "Starší a nemocní lidé jsou zvyklí na to, že co je v televizi, musí být pravda. Jim nic neříká slovo komerční. Z etického hlediska je obsah takových zpráv odporný. Tak se chovají hyeny, které parazitují na lidském neštěstí a bolesti a těžké sociální situaci, protože lidé, kteří problémy nemají, většinou do takových pořadů nevolají. Zákon máme, ale je bezzubý a prokazatelnost minimální," uvedla Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Před tím, než se paní Nová z odběru obchodních sdělení ESO TV odhlásila, dostala ještě svou poslední SMS. Fakt, že naléhavost kontaktovat věštce má stoupající tendenci, je z ní patrná. "OS: V srpnu se s Tebou stane něco mimořádného! Zasloužíš si, aby ses dozvěděla pravdu!," zněla marketingová zpráva.

ESO TV však tvrdí, že obsah textových zpráv je zcela v pořádku. "Jsme přesvědčeni o tom, že naše počínání nemá nic společného s porušováním etiky či dokonce zastrašováním lidí. Stojíme si za tím, že je osobní a svobodnou volbou každého člověka, zdali nás chce kontaktovat či nikoliv."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat