Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelená úsporám končí. Jeho nástupce značně zeštíhlí

Ekonomika

  12:02
PRAHA - Dotační program Zelená úsporám sice letos končí, na ministerstvu životního prostředí a místního rozvoje se už ale začíná rodit jeho nástupce. Jisté již je, že dosavadní dotační systém značně zeštíhlí, silnější slovo dostanou nízkoúročené úvěry. Podávání žádostí o podporu by ale mělo být jednodušší.

Pohled na sídliště Jižní Město. foto: Praha 11

Sdělila to mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) Jana Marešová a mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Kombinace úvěru a nevratného bonusu

"Podpora v nástupnickém programu Zelená úsporám nebude tak štědrá jako v současném programu, kdy dotace byla 67 procent nákladů, ale bude se jednat o kombinaci úvěru a nevratného bonusu, který by podle našich předběžných odhadů mohl být ve výši kolem 25 procent nákladů," uvedl Vitík.

Úvěry místo dotací podle fondu bydlení nebudou změnou k horšímu, ale naopak. "Přechod od nevratných dotací na nízkoúročené úvěry znamená, že v budoucnu už se podpora nebude týkat pouze části vyvolených, na které se dotace dostaly. Naopak, ze splácených úvěrů budou poskytovány podpory opakovaně, dalším zájemcům," řekla mluvčí SFRB.

ČTĚTE TAKÉ:

Cenou úvěru by podle představy fondu bydlení byl úrok od dvou procent, neměnil by se ale po celou dobu splácení, která by mohla být až 30 let. Z této půjčky by lidé mohli pokrýt až 90 procent nákladů na úsporná opatření.

Investiční část bude hrazena z výnosů z emisních povolenek

Nový program má podle SFRB umožnit jak dílčí zásahy do nemovitostí, tak celkové modernizace zaměřené na energetické úspory a zkvalitnění bydlení.

"V praxi to znamená, že investiční část, která bude směřovat ke snižování energetické náročnosti, bude hrazena z výnosů z emisních povolenek a opravy statických a konstrukčních částí domů, jako jsou výtahy, balkony, střechy a podobně, bude hrazena z prostředků SFRB," řekla mluvčí fondu.

Tiskový zástupce ministerstva Matyáš Vitík ale popřel, že by to znamenalo přesun části peněz získaných prodejem povolenek do fondu bydlení. "Cílem je dosažení vzájemné synergie, maximální možné společné administrace a zároveň eliminovat duplicitu. Avšak postup nepředpokládá, že by MMR využívalo část výnosu z emisních povolenek," sdělil mluvčí resortu životního prostředí.

SFRB chce vzít peníze na poskytování výhodných úvěrů z evropských zdrojů, například z evropského projektu na rozvoj měst Jessica. Státní fond bydlení chce v roce 2013 zahájit pilotní projekt, který na tento účel nabídne kolem 600 milionů korun v podobě úvěrů s nízkým úrokem. V dalších letech by chtěl mít fond na tuto podporu kolem dvou miliard korun ročně.

Státní fond životního prostředí proti tomu sází hlavně na peníze z budoucího prodeje emisních povolenek, z nichž financoval také letos končící Zelenou úsporám. Nový program by měl vzniknout do konce příštího roku.

Fond životního prostředí může podle vládou schváleného návrhu zákona v příštích sedmi letech získat z prodeje emisních povolenek zhruba 40 miliard korun. Dalších asi 40 miliard by šlo do státního rozpočtu.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat