Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman touží po národním řetězci. Je to nereálné, oponují mu družstva

Evropa

  18:25
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Národní obchodní řetězec. Taková je dlouhodobá představa prezidenta Miloše Zemana o omezení moci nadnárodních a zahraničních řetězců v České republice.

Na spanilé jízdě. Miloš Zeman se svým kancléřem Vratislavem Mynářem. foto: isifa/MAFRA/Michal ŠulaČeská pozice

Zeman by tak chtěl mimo jiné vyřešit problém vysokých obchodních marží zahraničních vlastníků supermarketů, které podle Potravinářské komory v některých případech přesahují i sto procent. To údajně snižuje možnost výběru a nepřímo přispívá i ke snížení kvality potravin. 

Miloš Zeman už nejméně dva roky prosazuje, aby čeští zemědělci a potravináři spojili síly například s již existujícím družstevním řetězcem COOP, čímž by moc zahraničních řetězců na českém trhu poklesla. 

Potíž je ale v tom, že odborníci, a dokonce i družstevníci považují Zemanovu představu za zcela nereálnou.

Zeman: zemědělci ovlivní marži

„Zisková marže u některých komodit dosahuje až 60 procent. A protože nestačí jenom kritizovat, navrhuji, aby Agrární a Potravinářská komora ve spolupráci s ministerstvem zemědělství rozšířila spolupráci s jediným domácím řetězcem, který se jmenuje COOP,“ uvedl prezident před měsícem při zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Úplně stejnou myšlenku přitom přednesl při stejné příležitosti už loni. Navrhl, aby čeští zemědělci a potravináři koupili podíl v COOP, vlastněném Svazem českých a moravských spotřebních družstev. Výrobci potravin by tak prodávali ve vlastním řetězci a tím by mohli ovlivňovat marže i konečnou cenu. 

Už tehdy však předseda družstevního svazu Zdeněk Juračka vyvedl prezidenta z omylu. Podle něj totiž za současných podmínek není možné, aby se členy družstev staly právnické osoby, jako například zemědělské farmy nebo potravinářské závody. 

„Do družstva by za podmínky souhlasu většiny dalších členů mohl vstoupit jen zemědělec jako jednotlivec,“ vysvětluje nyní pro LN Juračka. 

K TÉMATU:

Prezidentův návrh navíc podle něj naráží i na řadu dalších legislativních a technických překážek. Juračka už před rokem prohlásil, že by prezidentovi rád vše vysvětlil osobně. „Prezident mě ale nepozval, tak k tomu nebyla příležitost,“ říká nyní šéf družstev. 

Pokud by stát finančně podpořil jeden obchodní řetězec na úkor jiného, zřejmě by porušil legislativu EU a musel by počítat s následky. Přesto Juračka odmítl komentovat, zda Zemanova úporná snaha o vytvoření národního obchodního řetězce nemá být jen líbivým gestem bez možnosti konkrétního naplnění. „My jsem připraveni jednat o jakékoliv podpoře českých potravin,“ řekl pouze Juračka. 

COOP sdružuje 57 spotřebních družstev s celkem 300 tisíci členy. Jednotlivá družstva pod značkou COOP vlastní jak malé obchody, tak supermarkety a chlubí se tím, že prodávají minimálně 50, v některých případech až 80 procent českých potravin, zejména přímo z konkrétního regionu. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!